Wspaniały sukces Gałczewianek. Gałczewo z brązowym medalem

Uczennice gimnazjum w Gałczewie brały udział w rozegranym w Bydgoszczy finale wojewódzkim uczennic tego typu szkół.

Wyniki rozegranych spotkań. Gim. Gałczewo – Gim. 6 Bydgoszcz 0:2 (11:25; 12;25). Gim. Gałczewo – Gim. Lniano 2:0 (25:18; 25:17). W półfinale gałczewianki uległy 1:2 gimnazjum numer 28 z Torunia a zatem uplasowały się na trzecim miejscu w województwie.

Ogromny i historyczny sukces odniosły dziewczęta z Gałczewa. Zdobyły brązowy medal w województwie w rywalizacji siatkarskiej. Jaka jest wartość tego krążka niech świadczy to, że dopiero w tym roku szkolnym po raz pierwszy reprezentant powiatu golubsko – dobrzyńskiego wygrał ćwierćfinał. Wcześniej przejście tego pierwszego etapu było czymś niewykonalnym. Ale ten sukces nie wziął się z niczego. Ta grupa dziewcząt w prawie nie zmienionym składzie gra i trenuje ze sobą już trzy lata. Niedawno wygrały drugą ligę wojewódzką w kadetkach. Ponadto rozegrały mnóstwo meczów i brały udział w wielu turniejach. Wszystkie chodzą w swoim gimnazjum do klas sportowych. Dlatego też medal w zmaganiach wojewódzkich jest dla nich ukoronowaniem dotychczasowej pracy. Podziękowania za to należą się również Jakubowi Filińskiemu nauczycielowi wychowania fizycznego gimnazjum w Gałczewie a zarazem trenerowi Kopernika Gałczewo. To osiągnięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia jego koleżanek i kolegów z pracy na czele z Marią Gregorowicz dyrektor tej placówki. Słowa uznania należą się także władzom gminy na czele z Markiem Ryłowiczem wójtem gminy Golub–Dobrzyń którego działania również wpływają na rozwój kobiecej siatkówki na jej terenie. Wielkie brawa należą się tym wszystkim osobom.

Analizując przebieg zmagań z udziałem zespołu z Gałczewa można stwierdzić że tylko ekipa z Bydgoszczy była poza jego zasięgiem. W przegranym w półfinale 1:2 meczu z zespołem z Torunia gałczewianki rewelacyjnie zagrały w pierwszym secie w którym pokonały torunianki do 21. W drugim secie i tie breaku zabrakło im sił żeby wygrać to spotkanie co były w stanie uczynić. W Bydgoszczy najpierw trafiły na gospodynie. Niestety przeciwniczki były o klasę lepsze. Był to bardzo jednostronny mecz a gałczewianki nie były w stanie nawiązać wyrównanej walki.
Ponieważ w rozgrywanym równocześnie spotkaniu gimnazjum 28 z Torunia wygrało 2:0 z gimnazjum w Lnianie zatem stało się jasne że to kto zdobędzie brązowy medal rozstrzygnie mecz pomiędzy Gałczewem i Lnianem. Biorąc pod uwagę tegoroczne zmagania tych ekip w lidze kadetek faworytem było Gałczewo. Najpierw u siebie pokonało Lniano 3:2 a w meczu rewanżowym zwyciężyło 3:0.

Początek pierwszego seta był zdecydowanie dla gałczewianek. Prowadziły 5:0 ale potem było już tylko 10:8. Niestety chwilę później zespół z Lniana wyszedł na prowadzenie 14:15. Na szczęście gałczewianki otrząsnęły się z tego i zmieniły wynik na 20:17 dla siebie. Ostatecznie miały bardzo dobrą końcówkę i wygrały do 18.
W drugiem secie lepiej rozpoczęło Lniano. Dziewczyny z powiatu świeckiego prowadziły prowadziły 3:5 a potem 3:9. Ale później dobre serwisy Joanny Dąbrowskiej zmieniły wynik na 9:10 dla Lniana. Zespół z Gałczewa poszedł za ciosem i zmienił wynik na 15:12 dla siebie. Później było 20:15 dla Gałczewa. Końcówka seta i jak się potem okazało meczu była już nie była już emocjonująca. Gałczewo wygrało do 17 a uczennice tego gimnazjum mogły cieszyć się z historycznego pierwszego medalu w tej dyscyplinie sportu dla dziewcząt z powiatu
golubsko–dobrzyńskiego. Teraz wypada czekać na powtórzenia a może poprawienie ich wyniku.

GIMNAZJUM GAŁCZEWO: Martyna Malcan, Joanna Grochocka, Patrycja Rózalska, Andżelika Różalska, Joanna Dąbrowska, Natalia Kopczyńska, Jowita Jeka, Patrycja Michałów, Jolanta Gajewska.