Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspieramy wiele instytucji. Pomagając pokrzywdzonym i ich bliskim

Adam Chrzanowski
Wiele zadań realizuje bądź koordynuje Mariola Milarska pełniąca od kilku miesięcy funkcję pełnomocnika burmistrza Golubia–Dobrzynia do spraw profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i uzależnień.

Jedną z form tej aktywności jest wspieranie lokalnej działalności związanej z profilaktyką uzależnień.

- Pomocy udzielamy szkołom istniejącym na terenie miasta – mówi Mariola Milarska.

- Dotyczy to wszystkich placówek oświatowych istniejących w Golubiu–Dobrzyniu. Dofinansowujemy konkursy i prelekcje o tematyce związanej z uzależnieniami. Oprócz tego od kilku lat pomagamy istniejącej przy Szpitalu Powiatowym w Golubiu – Dobrzyniu poradni leczenia uzależnień. Z tego co wiem jesteśmy jedynym samorządem z naszego powiatru który to robi. Z naszego budżetu kupiliśmy dla niej książki tematyczne oraz drobne wyposażenie. A ponadto nasz samorząd prowadzi punkt pierwszego kontaktu przy świetlicy socjoterapeutycznej i środowiskowej. Zatrudniony tam psycholog pomaga osobom uzależnionym od alkoholu, narkotyków oraz ofiarom przemocy w rodzinie.

W Golubiu–Dobrzyniu istnieje również zespół interdyscyplinarny którego zadaniem jest reagowanie na sygnały dotyczące przypadków przemocy w rodzinie. Składa się z 22 osób.

- Nasz zespół kiedy tylko uzyska informację o tym że w którejś rodzinie ma miejsce tego typu problem dzieli się na mniejszy zespół zadaniowy – mówi Mariola Milarska. - Każdy przypadek jest analizowany osobno. Zadaniem zespołu jest również organizowanie szkoleń oraz edukacja.

Miasto we własnym zakresie utrzymuje świetlicę socjoterapeutyczną i środowiskową. W tym roku przygotowano dla nich Dzień Dziecka. A na grudzień zaplanowana jest wigilia. Odbędzie się już po raz drugi. Oprócz dzieci wezmą w niej również udział ich rodzice.

- Blisko współpracujemy również z grupą Anonimowych Alkoholików „Sahara” - mówi Mariola Milarska. - Pomagamy im finansowo oraz udostępniamy pomieszczenie w Ośrodku Sportu i Rekreacji. Prenumerujemy dla nich dwa specjalistyczne periodyki. Kupiliśmy im również książki tematyczne. Wspieramy ich wyjazdy na mitingi tematyczne. Oprócz tego w naszym mieście istnieje też grupa Al-Anon. Składa się z kilku kobiet będących koalkoholiczkami. Kupiliśmy im literaturę. Panie spotykają się we własnym zakresie.

W mieście istnieje też Miejska Komisja Do Spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Na jego terenie istnieją 44 punkty sprzedaży alkoholu mającego ponad 18 procent.

- Chciałabym w najbliższym czasie szkolenie dla sprzedawców z tych punktów – mówi Mariola Milarska. - Potem sprawdzimy te sklepy i restauracje. Dofinansowujemy też opiekę profilaktyczną dla osób które do toruńskiej izby wytrzeźwień działającej przy tamtejszym Miejskim Ośrodku Edukacji i Profilaktyki Uzależnień w Toruniu.

Jesienią będą miały miejsce akcje profilaktyczne w szkołach. W październiku w Golubsko–Dobrzyńskim Domu Kultury odbędzie się II „Jarmark Bezpieczeństwa”. Wezmą w nim udział dzieci z przedszkola i szkół podstawowych które będą rywalizowały w trzech formach twórczych.

Wda Świecie gra w III lidze kobiet__

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto