Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są kontrowersje wokół dzierżawców i infrastruktury w parku przemysłowym w Golubiu-Dobrzyniu

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Uroczysty odbiór kompleksowego uzbrojenia parku przemysłowego w Golubiu-Dobrzyniu
Uroczysty odbiór kompleksowego uzbrojenia parku przemysłowego w Golubiu-Dobrzyniu KR
W listopadzie Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia pochwalił się tytułem HIT 2021 w kategorii „Samorząd Roku” za kompleksowe przygotowanie i uzbrojenie Golubsko-Dobrzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Szybko okazało się, że udział w konkursie wiąże się z „opłatą organizacyjną”, która wynosi kilka tysięcy złotych. Teraz na jaw wychodzą nowe „hity” – odnoszą się one do dzierżawców parku oraz „kompleksowego uzbrojenia”.

Wideo. Nowe drony dla Wojska Polskiego

od 16 lat

Burmistrz Golubia-Dobrzynia Mariusz Piątkowski już podczas odbioru prac w parku w maju 2021 mówił, że wszystkie grunty w parku są wydzierżawione i przedsiębiorcy po uzyskaniu pozwoleń budowlanych mogą rozpocząć inwestycje. Gdy jednak zapytaliśmy o inwestorów, w czerwcu Urząd podał nazwy tylko 4 z 6 dzierżawców. W czerwcu kierownik wydziału infrastruktury Justyna Stokowska, podczas sesji powiedziała, że dwa tereny jeszcze nie są wydzierżawione i będą to umowy z 2 osobami prywatnymi. Tak więc nie potwierdziły się słowa burmistrza sprzed miesiąca. Wprowadził on w błąd mieszkańców, władze województwa oraz potencjalnych inwestorów.

- Słyszałem, że osoby związane z Urzędem Miasta chcą zrobić interes na poddzierżawianiu gruntów w parku. Chciałbym poznać dane firm, które tereny inwestycyjne wydzierżawiły – prosił nasz Czytelnik.

Ponownie zwróciliśmy się do magistratu o ujawnienie danych dzierżawców. Jest odpowiedź. Do wymienianych już wcześniej 4 firm (TM Drutpol Sp. z o.o., OBLADREX Usługi Transportowe Sprzedaż Drewna Opałowego Kopczyński Andrzej, Tartak Toruń Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa i STALNOX Wiktor Dąbrowski), dołączyli Igor Piotrowicz i Zakład Usług Melioracyjnych i Geodezyjnych Piotr Rojek.

Po naszej publikacji stanowisko w sprawie zajął były wiceburmistrz, obecnie prezes miejskiej spółki PEC, którego syn jest jedyną prywatną osobą, która wydzierżawiła grunty.

- Igor jest pełnoletnim młodym człowiekiem i chce prowadzić własną działalność gospodarczą. W mieście powstały tereny przeznaczone na ten cel. Igor postanowił ubiegać się o dzierżawę. Zgodnie z regulaminem i przestrzegając wszystkich przepisów złożył stosowny wniosek. [...] Ja w żaden sposób nie mam wpływu na regulamin i proces przyznawania terenów pod inwestycje w G-D PPT - zapewnia Michał Piotrowicz. - Czy w związku z tym, iż ja pracuję w Miejskiej Ciepłowni mój syn powinien być dyskryminowany i pozbawiony możliwości ubiegania się o teren pod inwestycje?

Nie twierdziliśmy, że Michał Piotrowicz ma wpływ na przyznawanie terenów (to byłoby przestępstwo). Dalecy jesteśmy od dyskryminacji kogokolwiek. Nasi Czytelnicy zwrócili uwagę na bliskie rodzinne powiązania potencjalnego inwestora (ma on korzystać z miejskiej działki w celach zarobkowych) z prezesem spółki, której właścicielem jest miasto. Mieszkańcy wprost piszą o podejrzeniu nepotyzmu.

- Proszę jaki nasz włodarz szczery dla swoich przyjaciół, pracy mieszkaniec nie dostanie, bo burmistrz wszystkie wszędzie etaty ma zajęte. Nawet proszę w parku dla kolesiostwa znalazła się działeczka dla swoich - pisze pani Barbara.

- Czyli miałem rację. Dzierżawcą został syn prezesa miejskiej spółki PEC. Miał być hit, jest kit. Słyszałem, że w kompleksowo uzbrojonym parku przemysłowym nie doprowadzono podstawowych mediów, nie ma nawet prądu. Czy to możliwe? - pyta nasz Czytelnik.

Tak było podczas odbioru kompleksowego uzbrojenia parku przemysłowego w Golubiu-Dobrzyniu

Wiceburmistrz Róża Kopaczewska w odpowiedzi na nasze zapytanie, poinformowała, że uzbrojenie terenu Parku Przemysłowo-Technologicznego obejmowało budowę oświetlenia drogowego.

- Projekt od początku realizacji (umowę z biurem projektowym podpisano w 2015r.) nie przewidywał realizacji przyłączy do działek inwestycyjnych z uwagi na to, że dopiero Dzierżawca (Inwestor) może określić wielkość zapotrzebowania na energię elektryczną w zależności od planowanej działalności. Dystrybucją energii elektrycznej na obszarze Parku Przemysłowego w Golubiu-Dobrzyniu zajmuje się Energa Operator S.A. Potencjalny dzierżawca składa wniosek do dystrybutora energii o określenie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, podając we wniosku konkretne dane, takie jak: moc przyłączeniowa, przewidywane roczne zużycie energii elektrycznej, lokalizacja złącza i inne niezbędne informacje. W związku z powyższym nie było możliwe zaprojektowanie indywidualnych przyłączy do terenów inwestycyjnych, gdy nie znani byli jeszcze dzierżawcy terenów inwestycyjnych – odpowiada wiceburmistrz Róża Kopaczewska.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz park przemysłowy w Golubiu-Dobrzyniu?

Nasze Miasto Golub-Dobrzyń

Możecie także komentować na Facebooku.

Uroczysty odbiór kompleksowego uzbrojenia parku przemysłowego w Golubiu-Dobrzyniu

Są kontrowersje wokół dzierżawców i infrastruktury w parku p...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto