Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przemoc w rodzinie. Jest mniej "Niebieskich kart" w MOPS w Golubiu-Dobrzyniu

Adam Chrzanowski
-W zeszłym roku wszczęto 47 procedur „Niebieskie Karty”. To o 11 mniej aniżeli dwa lata temu – powiedziała Ilona Pytel, sekretarz Zespołu Interdyscyplinarnego powołanego przez burmistrza miasta Golubia-Dobrzynia.
-W zeszłym roku wszczęto 47 procedur „Niebieskie Karty”. To o 11 mniej aniżeli dwa lata temu – powiedziała Ilona Pytel, sekretarz Zespołu Interdyscyplinarnego powołanego przez burmistrza miasta Golubia-Dobrzynia. FOT. ADAM CHRZANOWSKI
W ubiegłym roku odnotowano spadek wszczętych procedur „Niebieskiej Karty” prowadzonych przez Zespół Interdyscyplinarny w Golubiu-Dobrzyniu w porównaniu z latami poprzednimi. Sprawdzamy czy rzeczywiście jest mniej przemocy w rodzinach i na jaką pomoc mogą liczyć ofiary oraz osoby stosujące przemoc.

W 2019 roku wypełniono 47 formularzy „Niebieska Karta - A” przez przedstawicieli właściwej służby w rodzinach zamieszkałych na terenie Golubia-Dobrzynia. To o 11 mniej aniżeli w 2018 roku.

- Te 47 procedur dotyczyło 43 rodzin – powiedziała Ilona Pytel, sekretarz Zespołu Interdyscyplinarnego powołanego przez burmistrza Golubia-Dobrzynia. - Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.

Wszczyna się ją w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych, podejrzenia stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku ponownego wystąpienia zjawiska przemocy w danej rodzinie formularz „Niebieska Karta – A” wypełnia się po raz kolejny w celu udokumentowania nowego zdarzenia. Oprócz powyższych kart Zespół Interdyscyplinarny prowadził prace w 16 rodzinach, w których procedura „Niebieskie Karty” wszczęta była w 2017 i 2018 roku.

Wypełnienie formularza „Niebieska Karta - A” nie jest jednoznaczne z występowaniem uzależnienia od alkoholu lub innych nałogów u osoby podejrzanej o stosowanie przemocy w rodzinie. Zespół Interdyscyplinarny ma za zadanie pomóc zarówno osobom, wobec których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą, jak również osobom podejrzanym o stosowanie przemocy. Po wpłynięciu do przewodniczącej Zespołu formularza „Niebieska Karta - A” ustala się Grupę Roboczą. Podczas posiedzeń Grup Roboczych, których w 2019 roku odbyło się 157, dokonywano analizy sytuacji rodzinnej. Prowadzone były one w zależności od zgłaszanych potrzeb i wynikały z problemów w indywidualnych przypadkach.

- Spotkania z osobami, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie odbywają się w Miejskim Ośrodku Polityki Społecznej – powiedziała Ilona Pytel. - Osoby wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc wzywani są do Komendy Powiatowej Policji.

Plan pomocy

Podczas posiedzenia Grupy Roboczej opracowywany jest indywidualny plan pomocy dla każdej rodziny. Osoby doznające przemocy mogą uzyskać wsparcie psychologiczne i w postaci pracy socjalnej w Punkcie pierwszego kontaktu dla osób współuzależnionych i osób doświadczających przemocy w rodzinie. Od około roku w ośrodku funkcjonuje Fundacja DIES MEI, która w swoich zasobach oferuje szerokie wsparcie ofiarom przestępstw. Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem czynny jest zawsze w środy w godzinach 12-16.

Osoby nadużywające alkohol kierowane są do Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych celem podjęcia stosownych działań.

Wsparcie dla dzieci

Dzieci w rodzinach, w których dochodzi do przemocy zostają objęte pomocą pedagoga lub psychologa szkolnego. Rodziny przejawiające trudności opiekuńczo-wychowawcze uzyskują pomoc asystenta rodziny, a dzieci możliwość pomocy opiekuńczo-wychowawczej w Świetlicy Socjoterapeutycznej i Środowiskowej w Golubiu-Dobrzyniu. Każda z rodzin w trakcie trwania procedury „Niebieskie Karty” monitorowana jest przez pracownika socjalnego MOPS i dzielnicowego KPP.

- Mamy szeroki wachlarz pomocy dla osób uwikłanych w zjawisko przemocy w rodzinie – powiedziała Ilona Pytel. -Niestety, często osoby które jej doświadczają nie chcą o niej z nami otwarcie rozmawiać. Jest to zrozumiałe, gdyż temat jest bardzo poważny, a osoby dotknięte przemocą czują się niekomfortowo opowiadając o stresujących dla nich sytuacjach. Mimo wszystko staramy się nawiązać rozmowę i zapewnić poczucie wsparcia podczas spotkania. Dzięki interdyscyplinarnej współpracy służb w działania pomocowe w Golubiu-Dobrzyniu są rodziny w których zjawisko przemocy ustało.

Przemoc się w niektórych rodzinach kończy

W 2019 roku członkowie Grup Roboczych zakończyli ogółem 27 procedur „Niebieskiej Karty” w tym 15, które wszczęte zostały w 2018r. oraz 1 procedurę z 2017 roku. Zakończenie procedury następuje w przypadku ustania przemocy w rodzinie i uzasadnionego przypuszczenia o zaprzestaniu dalszego stosowania przemocy w rodzinie oraz po zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy rodzinie albo rozstrzygnięciu o braku zasadności podejmowania działań.

W 2019 roku Zespół Interdyscyplinarny w Golubiu-Dobrzyniu zgłosił 45 zawiadomień do Prokuratury Rejonowej w Golubiu-Dobrzyniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z użyciem przemocy w rodzinie. Skierował też 5 wniosków do Sądu Rejonowego w związku z wystąpieniem zjawiska przemocy w rodzinie z udziałem niepełnoletnich. Ze wspomnianych 47 procedur „Niebieskiej Karty” 39 wszczęła policja podczas bezpośredniej interwencji, 7 formularzy „Niebieska-Karta – A” zostało założonych przez pracowników socjalnych MOPS oraz 1 przez ochronę zdrowia. Członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego zachęcają wszystkich do reagowania i podejmowania działań w sytuacjach, w których dostrzegą problem przemocy, gdyż nikt nie ma prawa nikogo bić, grozić, upokarzać ani w żaden inny sposób naruszać praw drugiego człowieka.

- Prawo jest po to, aby nas chronić – zgłaszać organom ścigania każdy akt przemocy i domagać się ukarania sprawcy – dodaje Ilona Pytel.

Golub-Dobrzyń pomaga alkoholikom i im rodzinom w trudnej sytuacji

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto