Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie budżetu obywatelskiego w Golubiu-Dobrzyniu. Pieniądze pójdą na walkę z koronawirusem

Adam Chrzanowski
- Walka z pandemią kosztuje nas bardzo dużo. Byliśmy zobligowani do uruchomienia i wyposażenia miejskich miejsc kwarantanny. Musimy także przeorganizować system odbioru odpadów komunalnych, zapewnić niezbędny sprzęt ochronny osobom, które wywożą śmieci z miejsc kwarantanny domowej – powiedział Mariusz Piątkowski, burmistrz Golubia-Dobrzynia.
- Walka z pandemią kosztuje nas bardzo dużo. Byliśmy zobligowani do uruchomienia i wyposażenia miejskich miejsc kwarantanny. Musimy także przeorganizować system odbioru odpadów komunalnych, zapewnić niezbędny sprzęt ochronny osobom, które wywożą śmieci z miejsc kwarantanny domowej – powiedział Mariusz Piątkowski, burmistrz Golubia-Dobrzynia. Adam Chrzanowski
Samorząd Golubia-Dobrzynia zamierza przeznaczyć środki z tegorocznego budżetu obywatelskiego na walkę z koronawirusem.

W tym roku w Golubiu-Dobrzyniu nie będzie inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego. Pierwotnie na ten cel samorząd przeznaczył 67 tysięcy 500 złotych.

- Jest wola zarówno większości radnych, jak i moja, by w tym roku z budżetu obywatelskiego zrezygnować – powiedział Mariusz Piątkowski, burmistrz Golubia-Dobrzynia. - Żeby jednak miała ona moc prawną, najpierw musi być stosowna opinia komisji finansów rady miasta. Po otrzymaniu pozytywnej opinii, będę mógł w drodze zarządzenia przeznaczyć wspomnianą kwotę na walkę z epidemią koronawirusa. Moim zdaniem może się to okazać niezbędne a już teraz jest bardzo zasadne. Walka z pandemią kosztuje nas bardzo dużo. Byliśmy zobligowani do uruchomienia i wyposażenia miejskich miejsc kwarantanny. Musimy także przeorganizować system odbioru odpadów komunalnych, zapewnić niezbędny sprzęt ochronny osobom, które wywożą śmieci z miejsc kwarantanny domowej.

Co więcej, jeśli zachoruje choć jedna osoba, to nawet jeśli pozostanie w domu to wówczas wywożone od niej śmieci będą miały status odpadów medycznych. Miasto będzie zobligowane do pokrycia tych kosztów, co będzie się wiązało z wydatkami rządu około 800 złotych, a więc miesięcznie około 24 tysięcy złotych. Odpady medyczne może odbierać wyłącznie specjalistyczna firma.
- Wyobraźmy sobie, że tych osób będzie kilkadziesiąt lub jeszcze więcej. Koszty będą wówczas ogromne, ponieważ trudno ocenić jak długo taka sytuacja będzie trwała. Ponadto kiedy już pandemia wygaśnie, będziemy musieli zdezynfekować wszystkie miejsca publiczne. Ile będziemy musieli na to wydać, tego jeszcze w tej chwili nie jesteśmy w stanie określić. Już teraz spadają nam dochody na przykład z opłat targowych, a należy się spodziewać, że wpływy do kasy miejskiej w związku z obecną sytuacją zmniejszą się wyraźnie. Na pewno nie będzie łatwo z miejskimi finansami, jednak teraz koncentrujemy się na zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom Golubi-Dobrzynia i nie będziemy na tym oszczędzać. Teraz wszystkie siły i możliwości kierujemy na walkę z pandemią - dodaje burmistrz Mariusz Piątkowski.

Do tej pory budżet obywatelski był realizowany w Golubiu-Dobrzyniu dwukrotnie. W jego ramach odnowiono figurki Matki Boskiej położone na Placu Tysiąclecia i Szosie Rypińskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto