MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Konkurs Wiedzy Historycznej w Golubiu-Dobrzyniu [zobacz zdjęcia]

Adam chrzanowski
Międzynarodowy Konkurs Wiedzy Historycznej w Golubiu-Dobrzyniu
Międzynarodowy Konkurs Wiedzy Historycznej w Golubiu-Dobrzyniu Adam Chrzanowski
Po raz czwarty na Zamku Golubskim miał miejsce Międzynarodowy Konkurs Wiedzy Historycznej „Polska-Szwecja Między Rywalizacją i Współpracą.”

Już po raz czwarty młodzi ludzie z całej Polski jak również z Litwy walczyli w Międzynarodowym Konkursie Wiedzy Historycznej „Polska-Szwecja Między Rywalizacją i Współpracą.” Organizatorem rywalizacji był zarząd Oddziału PTTK imienia Zygmunta Kwiatkowskiego w Golubiu-Dobrzyniu. Uczestnicy zmagań mieli za zadanie przygotować prace w dwóch kategoriach - spotu multimedialnego i tradycyjnej pracy pisemnej.

-Historia wzajemnych stosunków Polski i Szwecji na przestrzeni wieków jest zapewne skomplikowana. Poprzez organizację konkursu chcemy uświadomić społeczeństwu złożoność związków między naszymi krajami, o których nie sposób nie pamiętać -mówił Stefan Borkowicz. - Nasz zamek prowadzi różnorodną współpracę ze Szwecją – począwszy od udziału przed laty naszych rycerzy w turniejach rycerskich w Szwecji. Dziś możemy poszczycić się bardzo pozytywnymi i owocnymi kontaktami z Towarzystwem Polsko-Szwedzkim, ambasadą Szwecji w Polsce, czy współczesnymi szwedzkimi rycerzami, którzy potykają się w corocznym międzynarodowym turnieju rycerskim na Zamku Golubskim.

Podczas gali wręczono nagrody i upominki najlepszym.

Wyniki
Kategoria multimedialna – wpłynęło dwanaście prac. Nie przyznano trzeciej nagrody. Drugą uzyskały ex aequo dwie prace - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy – Jakub Lewandowski, Adam Uniatowski i Grzegorz Szymborski oraz Zespół Szkół numer 1 imienia Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu – Sandra Podczaska, Maciej Figas, Kacper Lewicki, Michał Lenartowicz i Michał Wolski.
Pierwsze miejsce zdobyła ekipa z Zespołu Szkół Łączności imienia Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie – Piotr Klęp, Seweryn Malczewski, Jakub Kędra, Tymoteusz Kałuzieński i Michał Skałka.

W ramach prac pisemnych zgłoszono szesnaście utworów.
1 miejsce zajęła Julia Mazurek – Zespół Szkół numer 5/ XXIV Liceum Ogólnokształcące w Lublinie.
2.Jakub Sucharski – 1 Liceum ogólnokształcące w Inowrocławiu.
3.Zofia Gołębiewska – ZS 1 imienia Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu.

W przerwie pomiędzy rozdaniem nagród wystąpił Anders Malcolmson. Zaśpiewał kilka utworów z folkloru szwedzkiego i opowiedział o świętach mających miejsce w Szwecji.

W składzie jury zasiadali: Mirosław Krajewski, Zbigniew Karpus, Marek Zieliński, Piotr Zwierzchowski, Alicja Saar-Kozłowska, Zbigniew Górski, Andrzej Graczkowski, Sławomir Łaniecki i Mariusz Rzepkowski.

Wraz z organizatorami współpracowały uczelnie: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Bydgoska Szkoła Wyższa, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Wyższa Szkoła Demokracji w Grudziądzu.

Przy organizacji pomogły też lokalne samorządy: Starostwo Powiatowe w Golubiu-Dobrzyniu, Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia, Urząd Gminy Golub-Dobrzyń, Urząd Gminy Zbójno, Urząd Gminy Radomin i Urząd Gminy Ciechocin.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto