Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzyże Zasługi dla trójki mieszkańców gminy Golub-Dobrzyń - poznaj ich historie. Zobacz zdjęcia z wręczenia odznaczeń

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Marianna Wróblewska, Jan Barzyk oraz śp. Stanisław Sipak odznaczeni zostali Krzyżami Zasługi nadawanymi przez prezydenta RP. Wyróżnienie dla nieżyjącego już mieszkańca gminy i sołtysa Ostrowitego odebrała jego żona Ewa oraz syn Sebastian
Marianna Wróblewska, Jan Barzyk oraz śp. Stanisław Sipak odznaczeni zostali Krzyżami Zasługi nadawanymi przez prezydenta RP. Wyróżnienie dla nieżyjącego już mieszkańca gminy i sołtysa Ostrowitego odebrała jego żona Ewa oraz syn Sebastian UG
Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Golub-Dobrzyń troje mieszkańców odebrało odznaczenia - Krzyże Zasługi przyznawane przez prezydenta Rzeczypospolitej.

Zobacz wideo: Nowe mandaty od straży miejskiej - mają większe uprawnienia.

- Krzyż Zasługi jest nagrodą dla osób, które położyły zasługi dla Państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść Państwu lub obywatelom – informuje Urząd Gminy Golub-Dobrzyń.

Odznaczeni zostali: Marianna Wróblewska, Jan Barzyk oraz śp. Stanisław Sipak. Odznaczenie dla nieżyjącego już mieszkańca gminy i sołtysa Ostrowitego odebrała jego żona Ewa Sipak oraz syn Sebastian Sipak.

Wręczenia Krzyża Zasługi dokonali wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau z wójtem Markiem Ryłowiczem.

- Wójt Marek Ryłowicz przekazał gratulacje odznaczonym i ich rodzinom. Jak podkreślał, Krzyż Zasługi przyznawany jest doświadczonym, długoletnim samorządowcom w podziękowaniu za ich pracę i poświęcenie dla wspólnego dobra całej społeczności Gminy – wyjaśnia Urząd Gminy Golub-Dobrzyń.

Urząd Gminy przygotował biografie odznaczonych mieszkańców:

Marianna Wróblewska była pracownikiem Urzędu Gminy Golub-Dobrzyń. Przepracowała 43 lata wykazując się rzetelnością, uczciwością, wiedzą i kompetencjami. Chętnie pomagała i dzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem. Przyczyniła się do utworzenia administracji samorządowej w Gminie Golub-Dobrzyń wykonując różne zadania administracyjne. Wspierała wójtów, zarządy i radnych. Czuwała nad prawidłowym stosowaniem przepisów prawa administracyjnego. W szczególny sposób zajmowała się stosowaniem prawa budowlanego. Pani Marianna „od zawsze” angażowała się w życie społeczne swojej miejscowości. Działa aktywnie w Kole Gospodyń Wiejskich. Widząc potencjał jaki drzemie w jej okolicy, w 2009r. wzięła udział w projekcie „Aktywna Kobieta w Gminie“ przeznaczony specjalnie dla sołtysek oraz liderek społeczności lokalnych z Gminy Golub-Dobrzyń. Dzięki zdobytej wiedzy p. Marianna wiedziała, jak rozpoznawać potrzeby lokalnej społeczności, jak współpracować z ludźmi i angażować ich do działania. W 2010 r. zaangażowała się w tworzenie jednej z pierwszych w województwie i pierwszej w powiecie wioski tematycznej „Węgiersk - owocowa kraina”. Brała udział w licznych szkoleniach i wizytach studyjnych, gdzie szukała inspiracji i pomysłów które może przenieść na swoje podwórko. Dzięki m.in. jej zaangażowaniu w rozwijanie wioski tematycznej włączyło się wielu mieszkańców, w tym duża grupa młodzieży. Działania wioski przyciągnęły kilkadziesiąt wizyt studyjnych z całej Polski oraz m.in. z Węgier i Ukrainy. W trakcie wizyt pokazywano, jak można angażować społeczność lokalną. Prowadzono również szereg zajęć edukacyjnych promujących lokalne tradycje i zwyczaje. Wioska tematyczna kilkukrotnie była tematem programów w regionalnej telewizji oraz radiu dzięki czemu promowała Węgiersk oraz całą gminę. Marianna Wróblewska od 9 lat jest członkiem rady sołeckiej, a od 4 lat jej wiceprzewodniczącą. Współpracuje ze Szkołą Podstawową w Węgiersku, jest animatorką wyjazdów i wycieczek dla mieszkańców sołectwa Węgiersk. Pani Marianna chętnie angażuje się również we wszystkie wydarzenia lokalne. Wspólnie z koleżankami z KGW od wielu lat corocznie przygotowuje tradycyjne wieńce dożynkowe na dożynki gminne, stoiska z lokalnymi potrawami oraz rękodziełem podczas festynów i pikników. Można byłą ją spotkać, np. ze stołami wielkanocnymi i wigilijnymi przygotowanymi na zaproszenie Marszałka, na turniejach rycerskich na Zamku Golubskim, w Garncarskiej Wiosce w Kamionce k. Nidzicy.

Jan Barzyk od 1990 r. nieprzerwanie jest sołtysem sołectwa Karczewo. W latach 1994-1998 był radnym i członkiem Zarządu Gminy Golub-Dobrzyń, w latach 1998-2002 był radnym i przewodniczącym Komisji rolnictwa, ładu i porządku publicznego Rady Gminy Golub-Dobrzyń. Jest osobą niezwykle zaangażowaną w sprawy sołectwa i gminy. Z jego inicjatywy w 1999 r. wybudowano świetlicę wiejską, która jest miejscem spotkań mieszkańców wsi oraz uroczystości okolicznościowych. Często są tam organizowane dożynki parafialne i gminne, pikniki rodzinne, dni seniora i dni kobiet. Z jego inicjatywy i przy jego dużym zaangażowaniu na terenie Karczewa wyremontowano i utwardzono wszystkie drogi i powstały także niezbędne wiaty przystankowe. Sołtys od samego początku pełnienia swoich funkcji wspiera szkołę w sąsiedniej wsi, do której od wielu lat uczęszczają dzieci z Karczewa, dofinansowuje nagrody dla dzieci, prezenty gwiazdkowe, fizycznie pomagał przy rozbudowie szkoły w 1988 r. Jan Barzyk współpracuje również z OSP w Łobdowie, do której należy spora część mieszkańców Karczewa. Sam jest członkiem OSP od wielu lat. Jest również członkiem Rady Parafialnej, pomaga przy remontach kościoła pracując fizycznie wraz z zorganizowaną grupą mieszkańców Karczewa. W 2015 r. z inicjatywy mieszkańców wsi został podany do konkursu na sołtysa roku i w plebiscycie "Gazety Pomorskiej" zajął I miejsce w województwie kujawsko-pomorskim otrzymując medal i gratulacje od marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Czynnie uczestniczy w akcjach charytatywnych prowadzonych w gminie, angażuje się w pomoc w sytuacjach tego wymagających. Jan Barzyk jest człowiekiem o mocnym charakterze, który nigdy nie odmawia pomocy. Zapalony rolnik od najmłodszych lat. Ojciec trzech córek.

Stanisław Sipak od 2007r. nieprzerwanie był sołtysem sołectwa Ostrowite. Był rolnikiem, który przekazał następcom swoje gospodarstwo rolne. Wychował sześciu synów, doczekał się siedmiorga wnucząt. Był strażakiem - prezesem OSP Ostrowite. Stanisław Sipak był osobą niezwykle zaangażowaną w sprawy sołectwa i gminy. Z jego inicjatywy w sołectwie przeprowadzono wiele inwestycji, tj. remonty i modernizacje dróg, wybudowano Orlika, wybudowano chodniki, dwukrotnie wyremontowano świetlicę, która jest miejscem spotkań mieszkańców wsi oraz uroczystości okolicznościowych. Często są tam organizowane dożynki parafialne i gminne, pikniki rodzinne, dni seniora i dni kobiet. Ważną zasługą sołtysa było doprowadzenie do unowocześnienia 50 punktów świetlnych w sołectwie (oświetlenie ledowe). We współdziałaniu z gminą Golub-Dobrzyń koordynował bieżące naprawy dróg w sołectwie. Z jego inicjatywy i przy jego dużym zaangażowaniu na terenie Ostrowitego wznowiło działalność Koło Gospodyń Wiejskich oraz powstał Klub Seniora, który wspierał jako sołtys także z uwzględnieniem finansowania inicjatyw społecznych z funduszu sołeckiego. Na bazie działających w sołectwie organizacji, możliwe było utworzenie w Ostrowitem Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którego działalność wspierał Pan Stanisław Sipak. 
Sołtys od samego początku pełnienia swoich funkcji współpracując ze szkołą i przedszkolem w swoim sołectwie, przyczynił się do powstania pierwszego w gminie i powiecie żłobka w Ostrowitem. Pan Stanisław Sipak był członkiem OSP od wielu lat. Jako prezes OSP Ostrowite doprowadził do wymiany samochodu strażackiego z żuka na vw transportera zapewniając część finansowania z funduszu sołeckiego. W 2018r. z jego inicjatywy i dzięki jego zaangażowaniu doszło do ufundowania sztandaru dla jednostki OSP w Ostrowitem. Dbał o wyposażenie OSP, aktywnie działał na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w swoim sołectwie. Czynnie uczestniczył w akcjach charytatywnych prowadzonych w gminie, angażując się w pomoc w sytuacjach tego wymagających. W ostatnich miesiącach pomagał w walce z epidemią COVID-19. W początkowej fazie epidemii rozprowadził w sołectwie 650 maseczek. Uczestniczył w akcjach informacyjnych, współdziałał z Urzędem Gminy w zakresie organizacji szczepień dla ludności. Był osobą życzliwą i pomocną. Współpracował z Parafią, Urzędem Gminy, wójtem i radnymi. Cieszył się dużym szacunkiem.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Marianna Wróblewska, Jan Barzyk oraz śp. Stanisław Sipak odznaczeni zostali Krzyżami Zasługi nadawanymi przez prezydenta RP. Wyróżnienie dla nieżyjącego już mieszkańca gminy i sołtysa Ostrowitego odebrała jego żona Ewa oraz syn Sebastian

Krzyże Zasługi dla trójki mieszkańców gminy Golub-Dobrzyń - ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto