MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa programy kończy realizować oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji i Rolnictwa

Adam Chrzanowski
Rolnicy dostaną zwroty. Za przemarzanie i nadprodukcję

Jeden z nich dotyczy wypłacenia odszkodowań tym rolnikom którzy w kończącym się 2016 roku ponieśli straty w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych.

- Pod tym ostatnim sformułowaniem rozumiemy suszę, grad, huragany, nawalne deszcze i przemarzanie – mówi Filip Szreter, kierownik oddziału w Golubi-Dobrzyniu.

- Straty musiały wnosić przynajmniej 50% wartości ale nie mogły przekraczać 70%. Wnioski od poszkodowanych rolników zakończyliśmy przyjmować 5 grudnia. W sumie wpłynęło ich około 500. Praktycznie wszystkie straty które opisali w nich rolnicy dotyczą przemarznięcia. W tej chwili wprowadzamy je do systemu informatycznego a później poddamy je weryfikacji. Nie sądzę że wszyscy dostaną zadośćuczynienie ale będzie to dotyczyło większości z nich. Pieniądze otrzymają jeszcze w tym roku. Stawki są następujące. Za hektar ziemi ubezpieczony od klęsk żywiołowych należy im się 400 złotych a za nie ubezpieczony 200 złotych.
Drugi program dotyczy pożyczki dla producentów mleka, świń lub owoców i warzyw na sfinansowanie nieuregulowanych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym. W przypadku powiatu
golubsko–dobrzyńskiego dotyczy to tylko producentów mleka.

- Geneza tej pożyczki jest taka – mówi Filip Szreter. - W zeszłym roku niektórzy rolnicy zostali ukarani za to że wyprodukowali więcej mleka aniżeli mieli w umowie z Agencją Rynku Rolnego. Za to zostali ukarani. Kwoty jakie musieli zapłacić były bardzo różne bo wahały się od 900 złotych do ponad dwustu tysięcy złotych. W naszej Agencji przyjęliśmy 60 wniosków od rolników o uzyskanie pożyczki na spłatę tej kary. Z tej grupy do podpisania umów zakwalifikowaliśmy 41 wniosków. Ci rolnicy dostaną pieniądze z których spłacą wspomniane kary. Termin oddania pożyczki jest różny. Maksymalnie będą ją mogli oddać 10 lat po otrzymaniu środków.

Warto dodać że powiat golubsko–dobrzyński jest drugi w województwie kujawsko – pomorskim pod względem ilości udzielonych rolnikom z jego terenu tego typu pożyczek. Wyprzedza go tylko powiat rypiński.

Wolne media. KOD protestował w Toruniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto