Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w wirtualnej przestrzeni - nasze miasto w grze komputerowej, czyli sposób na turystę

pomorska
nadesłana
Urząd Marszałkowski nawiązując do gry „Minecraft” uruchomił serwer, na którym w skali 1:10 zostało odwzorowane województwo kujawsko-pomorskie oraz jego największe atrakcje. Wśród nich jest oczywiście także golubski zamek.

- „Minecraft” to jeden z największych fenomenów kulturowych i prawdopodobnie najpopularniejsza gra online na świecie. Jej użytkownicy budują z wirtualnych klocków wielkie wirtualne światy, a później dzielą się swoimi osiągnięciami w sieci. Użytkownik może zbudować w przestrzeni gry niemal wszystko, a ograniczeniem są jedynie indywidualne umiejętności i wyobraźnia - informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu

. Zabawa dla edukacji i promocji

Społecznościowa gra online ma być narzędziem edukacyjnym i promocyjnym. To platforma kreatywna. Służy dobrej zabawie, ale także edukacji. Zdaniem autorów ma być także dowodem, że gry komputerowe mają sens.- Mapę i elementy topografii regionu odtworzyli w sieci studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przedsięwzięciu firmowanemu przez Urząd Marszałkowski w Toruniu patronuje Kuratorium Oświaty - dodaje Beata Krzemińska.Studenci kierunku humanistyka drugiej generacji UKW z Bydgoszczy wykonali ogromną pracę. Wirtualne Kujawsko-Pomorskie tworzyli w „Minecrafcie” pod opieką wykładowców. Zaplanowali dla graczy dodatkowe informacje na temat Kujaw i Pomorza, quizy, rekonstrukcje historycznych bitew i inne atrakcje. - Dzieciom „Minecraft” oferuje wielostronny rozwój. Gracze stają się budowniczymi, artystami i konstruktorami. Obecnie modele zarządzania ludzką pracą i edukacją podlegają procesom gamifikacji - świadomie nadaje się im strukturę i dynamikę gier dla zwiększenia motywacji i efektywności - wyjaśnia dr Michał Mochacki z UKW.

Sporo gości na serwerze

Efekty są imponujące. Serwer cieszy się dużym zainteresowaniem. Zaledwie w kilka tygodni na wirtualnej mapie województwa pojawiło się około 1200 osób. Zbudowali ponad 50 nowych obiektów. Zobaczyć możemy między innymi zamek w Golubiu-Dobrzyniu. Ma on już około 1350 wirtualnych odwiedzin.

- Łączymy dobrą, rozwijającą zabawę edukacyjną z promocją województwa i budowaniem regionalnego patriotyzmu. Sama gra ma wiele zalet, które przed nami dostrzegł między innymi rząd Danii, umieszczając w niej odwzorowanie swego kraju. W Szwecji używa się „Minecrafta” w szkole. Oczywiście, dostrzegamy problem uzależniania od Internetu, ale w tym przypadku mamy do czynienia z naprawdę rozwijającym narzędziem kształtowania kreatywności, wyobraźni, umiejętności współpracy i organizacji - uważa marszałek województwa Piotr Całbecki.Konkurs dla kreatywnychUrząd Marszałkowski zorganizował też konkurs „Budujemy Kujawsko-Pomorskie w Minecraft”.

Polegał on na odwzorowaniu budynków lub obiektów będących atrakcjami turystycznymi wybranych miejscowości regionu w „Minecrafcie”. Zabawa trwała od 20 maja do 5 czerwca. Dla pierwszych 100 zarejestrowanych osób ufundowano gadżety w postaci koszulek konkursu. Zwycięzca otrzymał supertablet. Za zajęcie drugiego miejsca ufundowano rodzinny VIP-owski voucher na udział w 40. Jubileuszowym Wielkim Międzynarodowym Turnieju Rycerskim w Golubiu Dobrzyniu. Wręczenie nagród odbyło się wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto