Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kujawsko-Pomorskiem są utylizowane dziesiątki ton śniętych ryb z Odry

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Śnięte ryby z Odry trafiają do specjalistycznych spalarni. Te z zachodniopomorskiego utylizuje m.in. firma Hetman, która ma swój zakład w Kujawsko-Pomorskiem, w Olszówce pod Golubiem-Dobrzyniem
Śnięte ryby z Odry trafiają do specjalistycznych spalarni. Te z zachodniopomorskiego utylizuje m.in. firma Hetman, która ma swój zakład w Kujawsko-Pomorskiem, w Olszówce pod Golubiem-Dobrzyniem Google Street View
Ciężarówki ze śniętymi rybami z zachodniopomorskiego odcinka Odry przyjeżdżają do Kujawsko-Pomorskiego, a konkretnie do Spalarni Odpadów Zwierzęcych Hetman w Olszówce pod Golubiem-Dobrzyniem. W tzw. „Bacutilu” są utylizowane.

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Na Odrze wciąż wyławiane są śnięte ryby. Trafiają one do specjalistycznych spalarni. Okazuje się, że utylizuje je m.in. firma Hetman, która ma swój zakład w Kujawsko-Pomorskiem, w Olszówce pod Golubiem-Dobrzyniem.

- Służby weterynaryjne oraz ochrony środowiska ze Szczecina zwróciły się do naszej firmy z pilnym zleceniem utylizacji. Odległość 300 km nie nie jest dla nas problemem. Logistycznie jesteśmy przygotowani do takich działań, kierowcy mają dyżury w długie weekendy i święta. Działamy szybko. Spalarnia ma dużą wydajność dobową. Zutylizowanie ciężarówki ryb trwa kilka godzin. Przerażająca jest jedynie sama sytuacja, katastrofy ekologicznej, widok dziesiątek ton padłych ryb wyłowionych z rzeki - mówi prezes firmy Hetman Dariusz Adamiak.

Ciężarówki z rybami, które pokonały kilkaset kilometrów, by trafiły do spalarni, zostały odpowiednio zabezpieczone.

- Zawsze, profilaktycznie, stosujemy zabezpieczenia pracowników i aut, odbierających zwierzęta i zajmujących się utylizacją, zakładając, że zwierzęta mogą być zakażone i niebezpieczne dla ludzi. Nowe dla nas jest jedynie to, że po raz pierwszy mamy do czynienia z tak dużą ilością śniętych ryb. - dodaje prezes Adamiak.

Trzy dni temu do Olszówki trafił pierwszy kurs, 18 ton ryb. Kolejno przywieziono 25 ton. We wtorek 16 sierpnia zaplanowano dostawę następnych około 20 ton.

- Staramy się minimalizować koszty i organizować transport pełnych aut. Na ten moment nie wiem czy będą kolejne dostawy. Ze względów ekologicznych, bardzo byśmy ich nie chcieli- zaznacza prezes Dariusz Adamiak.

Nadzór nad utylizacją ryb sprawuje zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. Kluczowe w wyborze firmy do utylizacji było to, żeby zajmowała się wyłącznie unieszkodliwieniem odpadu, by na jej na terenie nie było przetwórstwa. Zakład w Kujawsko-Pomorskiem nie tylko spełniał ten warunek, ale także wcześniej współpracował z inspektoratami weterynaryjnymi w zachodniej Polsce, m.in. przy ogniskach ptasiej grypy.

Utylizacja kilkunastu ton ryb w Olszówce trwa kilka godzin. Odpady trafiają do specjalnej komory, gdzie są palone. Powstaje wyłącznie popiół, nie ma tu żadnych ubocznych odpadów.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Kujawsko-Pomorskiem są utylizowane dziesiątki ton śniętych ryb z Odry - Gazeta Pomorska

Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto