Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia ujawnił dane dotyczące sprzątania miasta

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Otrzymaliśmy fotografię pokazującą jak w Golubiu-Dobrzyniu zimą wygląda praca służb porządkowych, na której widać, że pracownicy sypią piasek siedząc w przestrzeni towarowej samochodu. To akurat teren spółdzielni
Otrzymaliśmy fotografię pokazującą jak w Golubiu-Dobrzyniu zimą wygląda praca służb porządkowych, na której widać, że pracownicy sypią piasek siedząc w przestrzeni towarowej samochodu. To akurat teren spółdzielni Nadesłane
Nasi Czytelnicy mają wiele uwag dotyczących porządku, bezpieczeństwa i dbania o miejskie mienie w Golubiu-Dobrzyniu. Urząd ujawnił informacje dotyczące pracy wydziału odpowiedzialnego za utrzymanie czystości w mieście. Sprzątaniem ulic miejskich zajmuje się 3 pracowników.

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Mieszkańcy Golubia-Dobrzynia skarżą się na nasilający się problem psich odchodów w mieście, a także ogólnego brudu.

- Wieloma chodnikami nie da się przejść. Bruk na starówce jest w koszmarnym stanie. Zasadne są więc są pytania jakie działania miasto podejmuje, by problem zminimalizować, czy służby miejskie mają harmonogram sprzątania ulic, chodników, jak często i czy w ogóle jest myty bruk na starówce, czy w związku z występującymi problemami urząd planuje skorzystanie z usług zewnętrznych, a także jakimi zasobami – ludzkimi i sprzętowymi dysponuje miasto do odśnieżania, sprzątania? - mówi nasz Czytelnik.

Sprzątaniem miejskich chodników, ulic i terenów zielonych w Golubiu-Dobrzyniu zajmuje się Wydział Gospodarczy Urzędu Miasta.

- W ww. wydziale zatrudnionych jest 18 pracowników gospodarczych, z czego: 1 pracownik wykonuje prace polegające na opróżnianiu koszy miejskich, 3 pracowników zajmuje się sprzątaniem ulic miejskich (od lutego do listopada wspomagani są przez osoby skierowane do wykonywania prac społecznie użytecznych); 4 osoby zajmują się sprzątaniem mechanicznym ulic oraz zwożeniem pozostawionych śmieci z terenów miejskich, m.in. z lasów, gdzie porzucane są odpady wielkogabarytowe, czyli kanapy, stoły, fotele i wiele innych. Pozostałe osoby wykonują prace związane z drogami miejskimi, obsługą targowiska, odśnieżaniem i posypywaniem dróg i chodników miejskich, montażem iluminacji świątecznych, bieżącą naprawą w budynkach, zielenią miejską oraz wiele innych – informuje Urząd Miasta.

Wydział do sprzątania ulic miejskich ma: dwa ridery z podczepionymi obrotowymi szczotkami, jedną zamiatarkę spalinową z napędem (wymaga pchania jak kosiarka), jedną dmuchawę plecakową spalinową oraz szczotki, łopaty i taczki dwukołowe. W znacznej mierze opiera się więc na fizycznej pracy ludzkiej – ciężkiej, drogiej i mało efektywnej. Wiele miast od lat stawia na zamiatarki/pługi chodnikowe przypominające małe samochody.

Należy pamiętać, że nie o wszystkie tereny dba miasto. Część dróg i chodników podlega pod Zarząd Dróg Wojewódzkich, część jest powiatowa, ponadto są tereny prywatne i te, za które odpowiadają spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty. Otrzymaliśmy fotografię pokazującą jak w Golubiu-Dobrzyniu zimą wygląda praca służb porządkowych na terenie spółdzielni, na której widać, że pracownicy sypią piasek siedząc w przestrzeni towarowej samochodu.

Trwa głosowanie...

Jak Państwo oceniają efekty sprzątania Golubia-Dobrzynia przez służby miejskie?

Nasze Miasto Golub-Dobrzyń

Od 1 stycznia 2021 do 30 listopada 2021 r. wydatki miasta na sprzątanie Golubia-Dobrzynia wyniosły ponad 576 tys. zł. Urząd nie ujawnił danych za grudzień, który przyniósł dodatkowe nakłady w związku z zimowym utrzymaniem dróg.

Urząd apeluje do mieszkańców, by dbali o porządek i pomagali w utrzymaniu czystości.

- Prosimy nie wyrzucać resztek jedzenia i suchego chleba z balkonów, okien, na trawnikach, w wiatach śmietnikowych czy w ogólnodostępnej przestrzeni publicznej. Pokarm zwabia gryzonie oraz dzikie zwierzęta, np. lisy. Dokarmianie dzikich zwierząt wcześniej czy później obróci się przeciwko nam. NIE WYRZUCAJ JEDZENIA w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Zgodnie z art. 145 Kodeksu Wykroczeń "kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsce publiczne, a szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany" – to jeden z ostatnich apeli magistratu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto