Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda jedyne kąpielisko w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Zobacz co jest nad jeziorem Okonin - nowe zdjęcia 2022

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Zobacz w naszej galerii jak wygląda ośrodek nad jeziorem Okonin, gdzie jest jedyne strzeżone kąpielisko w powiecie golubsko-dobrzyńskim
Zobacz w naszej galerii jak wygląda ośrodek nad jeziorem Okonin, gdzie jest jedyne strzeżone kąpielisko w powiecie golubsko-dobrzyńskim KR
W powiecie golubsko-dobrzyńskim w tym sezonie, podobnie jak w poprzednich latach, będzie tylko jedno kąpielisko - nad jeziorem Okonin w gminie Ciechocin. Formalnie zaczęło działać od 26 czerwca, korzysta z niego sporo osób. Zobacz w naszej galerii co oferuje ośrodek. Nad jeziorem Okonin są także darmowe „dzikie” plaże.

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Strzeżone kąpielisko w Okoninie czynne jest od 26 czerwca do końca sierpnia, w godz. 10-18.

Zobacz galerię zdjęć z kąpieliska na jeziorze Okonin w gminie Ciechocin w powiecie golubsko-dobrzyńskim

Oprócz plaży, jest tu wypożyczalnia sprzętu wodnego, budka z napojami i fast-foodami, toalety toitoi, zjeżdżalnia do wody dla najmłodszych, drewniany statek do zabawy, pomost. Będąc na plaży trafiliśmy na montaż nowego domku przy jeziorze, w miejscu, gdzie stał budynek, w którym działała wypożyczalnia sprzętu, do czasu jego spalenia.

Jeżeli wolimy spokojniejsze miejsca, to możemy skorzystać z jednej z dzikich plaż nad jeziorem. Tu jednak nie ma infrastruktury.

- Policjanci przez cały sezon letni dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. W tym celu od maja do września zaplanowane zostały wspólne patrole z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnych, Straży Leśnej, Straży Rybackiej, a także z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Tak też było w weekend, gdy o bezpieczeństwo wypoczywających nad Jeziorem Okonin dbał dzielnicowy mł. asp. Marcin Muchewicz wspólnie z ochotnikami Brodnickiej Drużyny Toruńskiego WOPR, którzy patrolowali akwen łodzią motorową. W trakcie służby pełnionej ma jeziorze, funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na bezpieczne korzystających ze sprzętu wodnego, używanie przez nich środków asekuracyjnych, w szczególności kamizelek ratunkowych, reagowali ponadto na ujawnione wykroczenia i sprawdzali stan trzeźwości osób kierujących łodziami i rowerami wodnymi. Podejmowane interwencje spotykały się z pozytywną i życzliwą reakcją osób wypoczywających zarówno nad wodą, jak i na wodzie. Podczas wspólnego patrolu ratownicy WOPR sierż. szt. Adam Żulewski i Piotr Czachorowski przekazywali wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego. Dużą uwagę zwracali na techniki postępowania z poszkodowanym w wodzie, jego prawidłowe zabezpieczenie, wynoszenie, holowanie, podpływanie do tonącego, jak i udzielania pomocy medycznej - informuje KPP w Golubiu-Dobrzyniu.

W podwójnej roli wystąpił sierż. szt. Adam Żulewski z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Golubiu-Dobrzyniu, który działa jako ratownik wodny w Brodnickiej Drużynie Toruńskiego WOPR. W ciągu 6-letniego doświadczenia brał udział w kilkudziesięciu zabezpieczeniach imprez sportowych, takich jak regaty, triathlony i spływy kajakowe, ponadto regularnie patroluje jeziora woj. kujawsko-pomorskiego, uczestniczył w akcjach ratunkowych i poszukiwawczych, dzięki którym udało się ocalić życie i zdrowie co najmniej kilku osób. Uczestniczy regularnie w treningach Szkółki Żeglarskiej przy Brodnickim Towarzystwie Żeglarskim „Pojezierze”, gdzie poza dbaniem o bezpieczeństwo młodych adeptów żeglarstwa przekazuje im również wiedzę.

W ostatnich dniach golubsko-dobrzyńscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej spotkali się z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Wielkiej Łące wypoczywającymi nad jeziorem Okonin.

- Spotkanie wpisujące się w profilaktyczne przedsięwzięcie pn. ,,Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” było okazja do porozmawiania z młodzieżą o podstawowych zasadach bezpiecznego wypoczynku. Mundurowi przekazywali wiedzę o prawidłowym zachowaniu nad wodą i korzystając ze sprzętu wodnego.. Mł. asp. Piotr Sipak przypomniał również uczniom zasady korzystania z telefonu alarmowego - informuje KPP w Golubiu-Dobrzyniu.

Policja przypomina również, że na podstawie Uchwały Rady Powiatu Golubsko-Dobrzyńskiego z dnia 2001 roku jest zakaz używania silników spalinowych na jednostkach pływających na Jeziorze Gajewo, Grodno, Słupno, Mlewiec, Mlewo (Korza) oraz Okonin.

Warto zaznaczyć, że sezon kąpielowy w Polsce trwa od 1 czerwca do 30 września, jednak czas działania poszczególnych kąpielisk ustalany jest indywidualnie przez ich organizatorów. W województwie kujawsko-pomorskim pierwsze kąpieliska zaczynają działać od połowy czerwca.

W serwisie kąpieliskowym, dostępnym na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w 2022 roku znalazło się 679 kąpielisk z całej Polski. Warto zaznaczyć, że ich liczba rośnie z sezonu na sezon – w 2020 roku w serwisie ujęto 623 kąpieliska, a w 2019 roku 606. Wśród kąpielisk są także 42 z naszego regionu – o sześć więcej, niż dwa lata temu (w 2020 roku było ich 36).

Tak działają kąpieliska w sezonie 2022 w Kujawko-Pomorskiem

W naszym regionie kąpieliska zaczęły działać około połowy czerwca: najszybciej uruchomione zostało Kąpielisko „Plaża Miejska” w Grudziądzu (13 czerwca 2022). Dzień później (14 czerwca 2022) wystartowało Kąpielisko „Plaża Miejska” w Chodczu w powiecie włocławskim.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Zobacz w naszej galerii jak wygląda ośrodek nad jeziorem Okonin, gdzie jest jedyne strzeżone kąpielisko w powiecie golubsko-dobrzyńskim

Tak wygląda jedyne kąpielisko w powiecie golubsko-dobrzyński...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto