MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Henrykiem Jeziorskim prezesem zarządu jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Golubiu–Dobrzyniu

Adam Chrzanowski
ACh
Rozmowa z Henrykiem Jeziorskim prezesem zarządu jednostki OSP w Golubiu–Dobrzyniu

-Rok 2020 jest już 134 rokiem istnienia zorganizowanej ochotniczej straży pożarnej w Golubiu – Dobrzyniu. Czy wraz z przybywaniem lat funkcjonowania jednostki przybywa również jej członków?

-Niestety nie. Niedawno z różnych powodów stan ilościowy naszej jednostki uległ zmniejszeniu. Będziemy starali się odbudować w najbliższym czasie te struktury. A jeśli chodzi o ilość druhów to za swój sukces uznajemy reaktywowanie drużyny młodzieżowej złożonej ze strażaków którzy nie przekroczyli osiemnastego roku życia. Ale obecnie jej członkowie też już są pełnoletni. Dlatego też również zajmujemy się uzupełnianiem tej ekipy. Zapraszamy wszystkich chętnych do poszerzenia jej szeregów.

- Ppomimo tych problemów kadrowych od kilku lat można zauważyć też inną kwestię. Drużyna seniorska bierze udział w zawodach sportowo – pożarniczych organizowanych przez miejsko – gminy zarząd ochotniczych straży pożarnych w Golubiu – Dobrzyniu.

-Rzeczywiście po wielu latach przerwy bierzemy w nich regularny udział. Jednak muszę tutaj zaznaczyć, że walczymy tylko w kategorii senior. W 2019 roku zajęliśmy ostatnie miejsce. Nie zraziło to nas. Będziemy nadal przygotowywać się do kolejnych występów żeby w przyszłości uzyskiwać lepsze wyniki. Nasza ekipa liczy piętnastu zawodników. Niektórzy z nich trenują wspólnie z funkcjonariuszami powiatowej komendy Państwowej Straży Pożarnej w Golubiu – Dobrzyniu.

-Przy jednostce działa też orkiestra. W tej chwili jest jedną z dwóch obok tej z OSP Nowogród istniejących w powiecie golubsko – dobrzyńskim. Jak często muzycy spotykają się na ćwiczeniach?
-Orkiestra spotyka się w każdy piątek w naszej remizie. Ćwiczy pod kierunkiem dwóch kapelmistrzów a mianowicie Stanisława Daszkowskiego i Romana Rygielskiego. Moim zdaniem obecnie orkiestra jest w bardzo dobrej formie. W 2019 roku kupiliśmy jej nowe instrumenty dęte. Było to możliwe dzięki dotacji jaką otrzymaliśmy z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dostaliśmy z tego źródła pięć tysięcy złotych. A ponadto z dotacji którą przekazał nam Urząd Miasta Golubia – Dobrzynia kupiliśmy nowe mundury zarówno muzykom jak i pozostałym strażakom. Bardzo za to dziękujemy władzom samorządowym. Nasza orkiestra rewanżuje się za to wsparcie udziałem w prawie każdym wydarzeniu miejskim. Na przykład 17 stycznia będziemy uczestniczyli w obchodach setnej rocznicy powrotu Golubia do Polski. A do orkiestry jest trwający bez przerwy nabór. Nie wykluczamy że w niedalekiej przyszłości będziemy wymieniali niektóre instrumenty.

-W tegorocznym budżecie miasta lokalny samorząd zarezerwował na wasze funkcjonowanie 34 tysiące 137 złotych. Na co przeznaczycie te pieniądze?

-Między innymi na opłacenie dwójki wspomnianych kapelmistrzów. Jak już wspomniałem kupimy też nowe instrumenty muzyczne. A ponadto będziemy realizowali nasze zadania statutowe. Jesteśmy bowiem jednostką kulturalną. Nie mamy oddziału bojowego który brałby udział w akcjach. Naszym celem nie jest włączenie się do systemu ratownictwa krajowego. Będziemy skupiali się głównie na działalności kulturalnej, oświatowej i prewencyjnej. Mamy zamiar szkolić nie tylko młodzież ale również osoby dorosłe. Nie będziemy wchodzili w struktury profesjonalnej ochrony przeciwpożarowej albowiem tym zajmuje się straż zawodowa zlokalizowana w naszym mieście.

- Zawody sportowe nie są jedyną formą aktywności w której regularnie bierzecie udział. Co można jeszcze wymienić?

-Na przykład miejsko – gminne konkursy kronik. Mamy kronikarza Romana Buczkowskiego który niedawno otrzymał skromną nagrodę za jej prowadzenie w naszej jednostce. Ponadto uczestniczymy w konkursach wiedzy przeciwpożarowej. Współpracujemy z jednostką WOPR i obroną cywilną. To samo dotyczy ogniska TKKF Rytm w Golubiu–Dobrzyniu oraz podregionu NSZZ Solidarność w Golubiu–Dobrzyniu. Dobrze układa się nam współpraca z sąsiadami naszej remizy czyli Miejskim Ośrodkiem Polityki Społecznej i Zespołem Szkół numer 2 w Golubiu – Dobrzyniu. A wracając do pytania to uczestniczymy też w sprzątaniu miasta. A już niedługo bo 11 stycznia odwiedzi nas Święty Mikołaj. Przekaże paczki dla dzieci naszych strażaków.

-Czy tylko Urząd Miasta Golubia–Dobrzynia sponsoruje waszą działalność?

-Nie albowiem mamy również sponsorów prywatnych. Niektórzy z nich sponsorują nas od lat. Jest to bardzo istotnym zastrzykiem finansowanym dla naszej jednostki. Bardzo dziękujemy za wsparcie zarówno władzom samorządowym jak i tym prywatnym podmiotom.

-Jednym słowem można powiedzieć że wasza jednostka jest związana z życiem miasta. Czy tak będzie w przyszłości?

-Na pewno. Postaramy się żeby nie zabrakło nas na imprezach przygotowywanych przez miasto, organizacje społeczne, kluby, czy stowarzyszenia. No i przede wszystkim dziękujemy za wsparcie Mariuszowi Piątkowskiemu burmistrzowi Golubia – Dobrzynia. Bez jego pomocy nasza jednostka nie byłaby tak rozwinięta jak jest obecnie.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto