Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po konferencji oświatowej. Samorząd przygotowany na zmiany w szkolnictwie

Adam CHrzanowski
W Urzędzie Gminy Golub–Dobrzyń miała miejsce konferencja prasowa związana z wprowadzeniem reformy szkolnictwa na jej terenie.

Uczestniczyli w niej dyrektorzy wszystkich placówek istniejących na terenie gminy jak również władze samorządowe, radni i sołtysi.

- Najpierw wszyscy dyrektorzy zaprezentowali to co aktualnie dzieje się w ich placówkach oraz opowiedzieli o swoich planach edukacyjnych na najbliższe lata – mówi Krzysztof Pieczka, sekretarz gminy Golub–Dobrzyń.

- W każdej z tych szkół są już sprecyzowane plany rozwoju. Szkoła podstawowa w Lisewie będzie organizowała kolejne imprezy związane z jej patronem Janem Pawłem II. Będzie również rozwijała matematykę w oparciu o nowoczesne programy. W Ostrowitem Golubskim rozpoczną się lekcje języka hiszpańskiego oraz będzie promowana kultura hiszpańskojęzyczna. Szkoła i działający przy niej uczniowski klub sportowy Saturn nawiążą współpracę z hiszpańskimi klubami piłkarskimi. W Nowogrodzie będzie realizowany nowy program „Od plastyki do logiki” oraz pojawi się przedszkole na 16 miejsc. W Węgiersku rozpoczną się lekcje języka węgierskiego, będą promowane szachy oraz będzie miał miejsce rozwój edukacji patriotycznej opartej na wartościach narodowych. We Wrockach przewidziano rozwój edukacji matematycznej, potyczki polonistyczne oraz realizację programu mały mistrz matematyki. Niepubliczna szkoła podstawowa w Sokołowie rozpocznie nabór do swojej siódmej klasy.
Wszyscy obecni byli ciekawi jakie propozycje ma lokalny samorząd wobec gimnazjum w Gałczewie które w tym roku szkolnym funkcjonuje ostatni raz w tej formie. Okazało się że jest aż pięć propozycji co do dalszego istnienia tamtejszej placówki oświatowej.

- Przede wszystkim będzie tam ośmioklasowa szkoła podstawowa z oddziałem sportowym – mówi Krzysztof Pieczka. - Od nowego roku szkolnego będą uczyły się tam dzieci w klasie pierwszej, czwartej i siódmej. Ponadto powstanie ośrodek szkoleniowo – sportowy. Do tego dojdzie samodzielne przedszkole, niepubliczne przedszkole terapeutyczne „Adaś” oraz szkoła średnia. W tej ostatniej młodzież będzie mogła się uczyć w profilu sportowym, mundurowym, dwujęzycznym i informatycznym.

Władze samorządowe gminy Golub–Dobrzyń już złożyły kilka wniosków o dofinansowanie realizacji projektów ze środków unijnych. Jeden z nich obejmuje utworzenie przedszkola w szkole podstawowej w Nowogrodzie.
- Kolejny dotyczy utworzenia żłobka w Ostrowitem Golubskim – mówi Krzysztof Pieczka. - W tym przypadku złożyliśmy dwa wnioski. Pierwszy dotyczy przystosowania fragmentu obiektu tej szkoły dla potrzeb żłobka. A drugi ma za zadanie finansowanie działalności żłobka oraz jego wyposażenie. Przewidzieliśmy stworzenie 10 miejsc dla dzieci do lat 3. Oprócz nich złożyliśmy dwa wnioski dotyczące dodatkowych zajęć edukacyjnych. Są to dwa projekty warte ogółem 346 tysięcy 404 złote 60 groszy.

Te wnioski przeszły pozytywną ocenę formalną. A w ramach polityki terytorialnej samorząd gminy
Golub–Dobrzyń planuje jeszcze złożyć wniosek na „rozbudowę przedszkola w Ostrowitem Golubskim i we Wrockach wraz z wyposażeniem oraz adaptacją pomieszczeń na cele przedszkolne w Nowogrodzie wraz z wyposażeniem.” Szacowany koszt tej inwestycji to 1 milion 11 tysięcy 765 złotych.

Wernisaż prac Magdaleny Rucińskiej w bydgoskiej Wieży Ciśnień

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto