Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Około 50 niebieskich kart dla poszkodowanych przez przemoc domową jest wydawanych rocznie w Golubiu–Dobrzyniu.

Adam Chrzanowski
Około 50 niebieskich kart rocznie. Wzrasta świadomość poszkodowanych

Trafiają one do Miejskiego Zespołu Polityki Społecznej oraz Zespołu Interdyscyplinarnego.

- Jeśli chodzi o ilość niebieskich kart to obserwujemy w ostatnich latach tendencję wzrostową – mówi Beata Meredyk – Chlebowska, dyrektor MOPS w Golubiu – Dobrzyniu oraz kierująca wspomnianym Zespołem Interdyscyplinarnym w naszym mieście. - Naszym zdaniem wpływ na to ma zwiększająca się świadomość poszkodowanych którymi w naszym przypadku są wyłącznie kobiety. Ta świadomość sprowadza się do tego że coraz więcej pomocy możemy obecnie zaoferować zarówno „sprawcom jak i ofiarom.” Na podstawie trzech ostatnich lat mogę stwierdzić że wpływało do nas około 50 niebieskich kart. Według naszych obliczeń dotyczyły one 0,5 procenta ogółu mieszkańców Golubia – Dobrzynia.

Źródła na podstawie których wydawane są niebieskie karty mogą być różne. W 2018 roku pochodziły z trzech miejsc.

- Najwięcej z nich było efektem pracy policji – mówi Beata Meredyk – Chlebowska. - Na drugim miejscu należy wymienić Miejski Ośrodek Polityki Społecznej a na trzecim służbę zdrowia. Jeśli chodzi o tą ostatnią to w tym roku po raz pierwszy otrzymaliśmy od niej takie zgłoszenie. W każdym przypadku osoby których one dotyczą mogą liczyć na wsparcie ze strony psychologa, pomoc prawną i doradczą oraz ewentualne wsparcie finansowe z MOPS-u.
Zespół Interdyscyplinarny prowadzi również akcje promujące życie bez przemocy. Na przykład były one związane z Dniem Kobiet i Dniem Bez Przemocy.

- W zeszłym roku 8 marca rozdawaliśmy w parku miejskim każdej kobiecie kwiaty – mówi Beata Meredyk – Chlebowska. - Wykonywaliśmy to razem z policjantami. A 2 października czyli w Dniu Bez Przemocy przeprowadziliśmy akcje promocyjne w szkołach. Dotyczyło to zarówno szkół podstawowych jak i średnich. Mieszkańcom przekazaliśmy także ankietę zawierającą kilka prostych pytań na temat przemocy. Na jej podstawie mogliśmy określić że świadomość dotycząca jej zwiększyła się o 50 procent.

Golubski Zespół Interdyscyplinarny razem z Miejskim Ośrodkiem Polityki Społecznej w Golubiu – Dobrzyniu będzie dążył do dalszej eliminacji przemocy w rodzinach w naszym mieście. A przynajmniej ma na celu jej radykalne zmniejszenie.

Dlaczego warto nosić odblaski? Mówi Sławek Piotrowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto