Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa placówka w Golubiu-Dobrzyniu – jak działa Dzienny Dom Pobytu, zobacz zdjęcia

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
W Golubiu-Dobrzyniu rozpoczęła działalność nowa placówka dla osób niepełnosprawnych. To Dzienny Dom Pobytu. Powstał w budynku po przedszkolu przy ul. Kościuszki.
W Golubiu-Dobrzyniu rozpoczęła działalność nowa placówka dla osób niepełnosprawnych. To Dzienny Dom Pobytu. Powstał w budynku po przedszkolu przy ul. Kościuszki. KR
W Golubiu-Dobrzyniu rozpoczęła działalność nowa placówka dla osób niepełnosprawnych. To Dzienny Dom Pobytu. Powstał w budynku po przedszkolu przy ul. Kościuszki. Podopieczni DDP mogą liczyć na ciekawe zajęcia, terapie i przede wszystkim zgraną grupę.

Rozpoczął się pierwszy turnus w nowej placówce wspierającej osoby niepełnosprawne – w Dziennym Domu Pobytu w Golubiu-Dobrzyniu. Korzysta z niego 20 osób. Ze względu na pandemię, zostali podzieleni na dwie 10-osobowe grupy i na zajęcia chodzą co drugi dzień. Wstępnie planowano, by placówka działała od kwietnia, jednak przez epidemię, przesunięto termin na 1 czerwca.

Dzienny Dom Pobytu w Golubiu-Dobrzyniu

- Pierwszy turnus rozpoczął się 1 czerwca – powiedział Łukasz Mazur, dyrektor placówki. - Od tego dnia mamy 20 uczestników. Wszyscy regularnie biorą udział w zajęciach. A są one bardzo różnorodne. Jest to między innymi artoterapia, muzykoterapia, choreoterapia. Nasi uczestnicy mają również zajęcia z dietetykiem i innymi specjalistycznymi terapeutami.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Ponadto zapewniona jest fizykoterapia, spotkania z psychologiem. Podopieczni placówki raz w miesiącu mogą skorzystać z usług fryzjerskich i kosmetycznych. Do placówki mają zapewniony dowóz. W trakcie pobytu otrzymują trzy posiłki. Placówka jest czynna w godz. 8-16 od poniedziałku do piątku.

Na trwający, pierwszy turnus nie było problemów z naborem. W pomoc w jego przeprowadzeniu zaangażowały się władze miasta oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Polityki Społecznej. Wszystkie miejsca są zajęte. Korzystają z placówki mieszkańcy Golubia-Dobrzynia. Część uczestników wcześniej była podopiecznymi DDP nad jeziorem Grodno, który również prowadziła pracownia Łukasza Mazura. Tam projekt skończył się w marcu, ale jest szansa, że będzie jego kolejna edycja.

Nabór na turnus do DDP w Golubiu-Dobrzyniu

Pierwszy turnus w Golubiu-Dobrzyniu zakończy się 31 grudnia tego roku. Od nowego roku rozpocznie się kolejny siedmiomiesięczny turnus. Nabór do niego ma być ogłoszony najprawdopodobniej na przełomie października-listopada.

Zaplanowano też trzeci ośmiomiesięczny turnus w placówce. Ostatecznie projekt zakończyć się ma 31 marca 2022 roku. Jest szansa, że będzie kolejna jego edycja.

Podopiecznymi domu mogą być osoby pełnoletnie, które są niesamodzielne z powodu choroby lub niepełnosprawności i wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione lub ich otoczenie nie może takiej pomocy zapewnić. Placówka wspiera osoby starsze, niepełnosprawne, chore. Korzyści z jej działalności odczuwają także ich bliscy, którzy choć częściowo zostali odciążeni z opieki. Mieszkańców Golubia-Dobrzynia cieszy także fakt, że po kilku latach, budynek po przedszkolu, w końcu został zagospodarowany.

Powstanie domu było możliwe dzięki wsparciu władz miasta Golubia-Dobrzynia, pracowni Łukasza Mazura, która uzyskała unijne wsparcie na ten cel. Funkcjonowanie placówki finansuje także PSG Przemysław Koc z Bydgoszczy. Wkład własny uczestników to 170 zł miesięcznie.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto