Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludowe Zespoły Sportowe województwa kujawsko-pomorskiego: Mamy struktury w każdej gminie

aach
Marian Krych, członek prezydium rady wojewódzkiej kujawsko – pomorskiego zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe.
Marian Krych, członek prezydium rady wojewódzkiej kujawsko – pomorskiego zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe. nadesłane
Rozmowa z Marianem Krychem zamieszkałym w gminie Kowalewo Pomorskie członkiem prezydium rady wojewódzkiej kujawsko – pomorskiego zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe.

- Kończy się kadencja rady która pracowała w latach 2012 – 2016. Jak Pan ocenia mający miejsce w tym okresie rozwój struktur sportowych w pionie LZS na terenie powiatu golubsko – dobrzyńskiego?
- Bardzo cieszy mnie to co się wydarzyło w dwóch gminach powiatu. Mam na myśli zdecydowany rozwój UKS Kopernik Gałczewo działającego w gminie Golub – Dobrzyń. To że jest on tak wyraźnie widoczny jest zasługą Marka Ryłowicza wójta gminy oraz Marii Gregorowicz dyrektor tamtejszego gimnazjum. Pozytywną kwestią jest również powstawanie struktur na terenie gminy Zbójno gdzie jeszcze niedawno nie było żadnego klubu. Teraz mamy tam klub piłkarski Pogrom i właśnie tworzy się szkółka kolarska. Jesteśmy właśnie w okresie dynamicznego powstawania szkółek kolarskich. Tworzą się one w ramach programu rozwoju kolarstwa którego organizatorem jest Polski Związek Kolarski. Oprócz tego cieszy mnie duża liczba drużyn grających w rozgrywkach piłkarskich. Z ośmiu ekip seniorskich walczących w tym sezonie aż pięć jest w strukturze LZS. Ilość istniejących zespołów piłkarskich niestety nie przekłada się na poziom prezentowanej przez nich gry.

- Jakie imprezy w ciągu minionych czterech lat przeprowadziły władze zrzeszenia na terenie powiatu?
- W sumie było ich jedenaście. W 2014 w hali gimnazjum w Gałczewie rozegrane zostały mistrzostwa województwa w siatkówce kobiet. Pozostałe dziesięć to rywalizacja kolarska. Były to zmagania z cyklu szlakiem ligi UKS. Po cztery miały miejsce w Wielkim Rychnowie i Ciechocinie a dwa pozostałe w Nowogrodzie.

- Na czyją pomoc mogły liczyć kluby?
- Utrzymaniem zespołów i drużyn zajmowały się głównie władze samorządowe. Mówiąc to mam na myśli miasta i gminy. Było to na zadowalającym poziomie. Ale według mnie wiodącymi ośrodkami były miasto i gmina Kowalewo Pomorskie oraz gmina Golub – Dobrzyń. Jeśli chodzi o Starostwo Powiatowe w Golubiu – Dobrzyniu to wsparcie z tego źródła było śladowe. Nie można go nawet porównywać z tym jakiego doświadczyły podmioty sportowe z powiatów na przykład grudziądzkiego, tucholskiego, świeckiego czy żnińskiego.

- Mówiliśmy o rozwoju a teraz może skupmy się na tym co zostało zlikwidowane lub przerwane. Co można wymienić pod tym względem?
- Należy żałować że zmniejszony został rozwój piłki ręcznej w Kowalewie. Do niedawna UKS Olimpijczyk miał zespół drugoligowy kobiet a teraz już nie ma tej drużyny. Ponadto pomimo dużego zaangażowania trenera Bogdana Oskwarka z Kowalewa również lekka atletyka jest zawieszona w próżni. Szkoda że taka sytuacja ma aktualnie miejsce.

-Nie ma również powiatowej struktury LZS. Czy jest Pan za tym żeby ona powstała?
-Nie widzę takiej potrzeby. Nie ma żadnych sygnałów ze strony działaczy żeby taka organizacja była potrzebna. Nikt nie zgłasza konieczności jej utworzenia.

- W połowie stycznia przyszłego roku odbędzie się zjazd kujawsko-pomorskiego zrzeszenia LZS. Ilu delegatów będzie miał powiat golubsko – dobrzyński.
- Uważam że ich ilość będzie podobna jak w roku 2012 czyli na poprzednim zjeździe. Przyjmuję zatem że otrzymamy 6-7 mandatów. Na pewno dostaną je przedstawiciele najbardziej aktywnych klubów które mogą pochwalić się konkretnymi dokonaniami. Dodam jeszcze że w kończącej się kadencji ja byłem w prezydium rady a Robert Bejgier z Olimpijczyka Kowalewo należał do plenum zrzeszenia. Jego działalność w nim oceniam jako bardzo dobrą.

- Jakie nowe imprezy mogą mieć miejsce w ciągu następnych czterech lat w naszym powiecie?
- Myślę że stać nas na organizację imprez wojewódzkich w piłce ręcznej i siatkówce. Mamy też odpowiednie tereny i ludzi przy pomocy których możemy przeprowadzić nawet mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym. Brakuje nam tylko środków.

- Sztandarową imprezą organizowaną przez zrzeszenie są igrzyska sportowców wiejskich. Kiedy odbędą się w powiecie golubsko – dobrzyńskim?
- Uwzględniając ich aktualną strukturę organizacyjną i nasze możliwości muszę odpowiedzieć na to pytanie tak – nigdy. Idea ich przeprowadzenia musi wyjść ze strony konkretnego podmiotu. Musi to być na przykład Starostwo Powiatowe, gmina czy stowarzyszenie. A o ich przyznaniu danemu miastu decydują takie elementy jak baza hotelowa i obiekty sportowe. A my przede wszystkim nie mamy hoteli. Poza tym mielibyśmy problemy z przeprowadzeniem zmagań w niektórych dyscyplinach takich jak podnoszenie ciężarów czy łucznictwo. Zatem nie jesteśmy obecnie przygotowani do takiej imprezy. Szkoda albowiem w naszym powiecie jeszcze nigdy nie było takiego wydarzenia.

- W jakich dyscyplinach sportowcy z powiatu golubsko – dobrzyńskiego należący do pionu LZS będą Pana zdaniem odnosili sukcesy w latach 2016-2020?
- Sądzę że wiodącymi dyscyplinami będą w dalszym ciągu kolarstwo i siatkówka. Piłka nożna powinna pozostać na dotychczasowym poziomie. A jeśli pojawi się nowa dyscyplina to oczywiście życzę jej sportowcom powodzenia.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto