Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Henryk Wiliński przekazał burmistrzowi Golubia-Dobrzynia nuty "hejnału" miasta. Sprawdzamy czy hejnał ma moc "oficjalną"

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Wieloletni działacz PTTK Henryk Wiliński przekazał burmistrzowi Golubia-Dobrzynia Mariuszowi Piątkowskiemu nuty "hejnału miasta"
Wieloletni działacz PTTK Henryk Wiliński przekazał burmistrzowi Golubia-Dobrzynia Mariuszowi Piątkowskiemu nuty "hejnału miasta" UM
Wieloletni działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Golubiu-Dobrzyniu Henryk Wiliński przekazał burmistrzowi Golubia-Dobrzynia muzyczny prezent - "nuty hejnału Golubia-Dobrzynia". Sprawdzamy czy miasto kiedykolwiek miało ustanowiony hejnał.

Zobacz wideo: Nowe mandaty od straży miejskiej - mają większe uprawnienia.

Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia poinformował, że "hejnał" skomponował Julian Fin, wieloletni organista parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzyniu i opiekun chóru, do którego należał Henryk Wiliński. Na nutach widnieje rok 2002.

- Hejnał został opracowany na dwie trąbki. Burmistrz Mariusz Piątkowski podziękował za przekazane nuty i wyraził nadzieję, że już wkrótce hejnał zostanie wykonany jako oprawa do wydarzeń miejskich – informuje Urząd Miasta Golubia-Dobrzynia.

Henryk Wiliński nie ukrywa, że ma nadzieję, że hejnał wzbogaci historyczne wydarzenia, które odbywają się w Golubiu-Dobrzyniu.

Wiele osób zaskoczyła informacja, że miasto ma hejnał.

- Hejnał jak hymn, flagę, herb, ustanawia się w drodze pewnej procedury. Jej finałem jest Uchwała Rady Miasta. Nie kojarzę, by u nas taka była. Nie prowadziłem też rozmów o prawach autorskich do takiego utworu. Być może to tylko jakaś robocza wersja hejnału, może być ich wiele. Obejmując urząd burmistrza w 2002 roku, z pewnością miasto miało herb i flagę ustanowione przez poprzedników. Herb zmienialiśmy w oparciu o obowiązujące procedury. O hejnale nic nie wiem - mówi Roman Tasarz, burmistrz Golubia-Dobrzynia w latach 2002-2014.

Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta z prośba o wyjaśnienie - czy utwór, do którego nuty przekazał Henryk Wiliński jest hejnałem miasta. Gdy dostaniemy odpowiedź, do tematu wrócimy.

Warto wiedzieć, jak "hejnałowa" procedura wyglądała w Kowalewie Pomorskim - w 2009 roku zarządzeniem burmistrza został zatwierdzony regulamin konkursu na hejnał Kowalewa Pomorskiego oraz powołania komisji do oceny złożonych prac w konkursie. To Komisja Konkursowa wybrała utwór. "Zapis nutowy i dźwiękowy na płycie CD zostały przedstawione zgodnie z ustawą Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji celem zaopiniowanie. Po pozytywnej opinii tego poważnego gremium utwór był przedstawiony Radzie Miejskiej do akceptacji. Następnie został przyjęty uchwałą Nr III/8/2010 z 29 grudnia 2010 r. Zasady i okoliczności używania hejnału zostały przyjęte Zarządzeniem Burmistrza Miasta Kowalewa Pomorskiego Nr 8/2011 z dania 19 stycznia 2011 r. Hejnał jest odgrywany m.in. podczas posiedzeń organów gminy, na imprezach okolicznościowych upamiętniających rocznice i wydarzenia." - czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Kowalewie Pomorskim. Hejnał Kowalewa Pomorskiego skomponował Łukasz Kryjom urodzony 2 listopada 1981r. w Ostrowie Wielkopolskim, sbsolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto