Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Golub na starych fotografiach. Zobacz archiwalne zdjęcia - tak miasto wyglądało przed laty.

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
1936 - Sklep z artykułami kolonialnymi. W tle kościół p.w. św. Katarzyny
1936 - Sklep z artykułami kolonialnymi. W tle kościół p.w. św. Katarzyny Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zobaczcie, jak prezentował się Golub w latach 30. i 80. XX wieku. Prezentujemy zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz fotografie z wystawy zorganizowanej w Domu Kultury przez stowarzyszenie Przywrócić Pamięć. Prezentowano tam kopie zbiorów Piotra Tuliszewskiego.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odcinek 35

Golub na starej fotografii

Zobaczcie, jak prezentował się Golub w latach 30. i 80. XX wieku, jak wyglądały golubskie ulice, jak ubierali się mieszkańcy miasta, czym jeździli kilkadziesiąt lat temu.

Dotarliśmy do unikatowych zdjęć z narodowego archiwum ukazujących jak niegdyś wyglądały punkty handlowe, usługowe i restauracje w Golubiu-Dobrzyniu. Pamiętacie je?

Wystawa starych zdjęć Golubia

Prezentujemy też unikatowe zdjęcia z 1939 roku, pokazujące jak w przededniu wybuchu II wojny światowej obchodzono 700-lecia Golubia. Zaprezentowano je w ubiegłym roku w Domu Kultury w Golubiu-Dobrzyniu. Wystawę przygotowało Stowarzyszenie „Przywrócić Pamięć”, które pozyskało wsparcie z Urzędu Miasta Golubia-Dobrzynia. Prywatną kolekcję zdjęć udostępnił konserwator, zabytkoznawca i pasjonat historii Piotr Tuliszewski.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

- Zdjęcia wykonał przedwojenny fotograf Felicjan Przybyszewski. Pokazują jaką skalę miały uroczystości organizowane w przededniu II wojny światowej. Wzięło w nich udział około 8 tysięcy osób, choć miasto zamieszkiwało około 3 tysięcy osób. Były władze wojewódzkie, przedstawiciele wielu organizacji i stowarzyszeń, nawet z Pomorza. Zdjęcia są unikatowe, nie były wcześniej prezentowane, więc tym bardziej nas cieszy, że udało się przekonać ich właściciela do publicznej wystawy. Fotografie pokazują naszą historie, ludzi, to jak wyglądało miasto 80 lat temu i jak ludzie umieli się jednoczyć – mówi Ewa Kaźmierkiewicz ze Stowarzyszenia „Przywrócić Pamięć”.

1936 - Sklep z artykułami kolonialnymi. W tle kościół p.w. św. Katarzyny

Golub na starych fotografiach. Zobacz archiwalne zdjęcia - t...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto