Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Golub-Dobrzyń i Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego na zdjęciach

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego fot. Daniel Pach
Urząd Marszałkowski w Toruniu na swojej stronie głównej opublikował przepiękne zdjęcia Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która ma swoją siedzibę na zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Jest to niewątpliwie promocja dla naszego miasta i regionu.

Smaki Pomorza i Kujaw - sezon 2, odcinek 37

Grupa husarska została powołana osiem lat temu na mocy listu przypowiedniego wystawionego przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, który sprawuje zwierzchnictwo nad Chorągwią.

- W skład Chorągwi, którą w polu dowodzi Pan Namiestnik, wchodzą Towarzysze husarscy z województwa kujawsko-pomorskiego, jak również spoza jego granic, będący doświadczonymi rekonstruktorami historycznymi. Współczesna husaria zajmuje się, w stopniu maksymalnie wiernym, odtwarzaniem sprzętu, wyposażenia i uzbrojenia husarskiego oraz egzercerunków (ćwiczeń) sprawności, musztry i szarży „najgroźniejszej jazdy świata”, odbywających się w oparciu o źródła historyczne. Głównym celem Chorągwi jest popularyzacja historii Rzeczypospolitej i wielkich zwycięstw husarii XVI i XVII w., podczas parad, pokazów, lekcji żywej historii itd. - informuje golubski zamek.

Namiestnikiem jest Ireneusz Jambor. Chorągiew rezyduje na zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Ma też swoją bazę w Watorowie pod Chełmnem. Tu gromadzi husarskie eksponaty.

Oprócz widowiskowych pokazów, parad i lekcji, husaria uczestniczy w turniejach i zawodach. Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego w tym roku zajęła drużynowo pierwsze miejsce w turniejach podczas Polskiej Ligi Husarskiej. To już drugie z rzędu zwycięstwo naszego regionu.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Sukcesy Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego

- Każdego roku chorągiew uczestniczy w wielu wydarzeniach, turniejach, pokazach, paradach na terenie całej Polski, między innymi w pochodach na Święto Trzeciego Maja, obchodach Święta Niepodległości i corocznym międzynarodowym turnieju rycerskim organizowanym na zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Kujawsko-pomorska husaria reprezentuje nasz region nie tylko w kraju, ale też za granicą. Grupa uczestniczyła między innymi w spotkaniu upamiętniającym Odsiecz Wiedeńską podczas Dni Kultury Polskiej w Austrii – informuje Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Turnieje zorganizowano w Golubiu-Dobrzyniu, Gniewie, Białymstoku i dwukrotnie w Pułtusku. Wzięło w nich udział 45 rekonstruktorów reprezentujących 13 grup husarskich z kraju. Z kujawsko-pomorskiej drużyny najlepszy był Marcin Szynkiewicz. Zajął pierwsze miejsce w turnieju w Pułtusku zdobywając Pierścień Lwa Lechistanu.

- Jestem pod wrażeniem tego, co robią członkowie naszej chorągwi, którzy łączą staranność rekonstrukcji historycznej i sprawność we władaniu historycznymi rodzajami broni z wirtuozerią jeźdźców. Samorząd województwa docenia ich wkład w budowanie marki turystycznej regionu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Golub-Dobrzyń i Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomo...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto