Edukacja. Zespół Szkół w Kowalewie Pomorskim organizuje praktyki w Hiszpanii - dostał dotację z programu Erasmus+

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Zespół Szkół w Kowalewie Pomorskim bierze udział w projekcie „Młody Praktyk w Europie=Sukces w Zawodzie”. Autorką projektu jest nauczycielka języka angielskiego w ZS w Kowalewie Pomorskim Agnieszka Szymańska.
Zespół Szkół w Kowalewie Pomorskim bierze udział w projekcie „Młody Praktyk w Europie=Sukces w Zawodzie”. Autorką projektu jest nauczycielka języka angielskiego w ZS w Kowalewie Pomorskim Agnieszka Szymańska. ZS KP
Zespół Szkół w Kowalewie Pomorskim bierze udział w projekcie „Młody Praktyk w Europie=Sukces w Zawodzie”. Szkoła będzie go realizować dzięki wsparciu z programu Erasmus+. Jednym z założeń jest wyjazd 55 uczniów na praktyki do Hiszpanii.

Autorką projektu jest nauczycielka języka angielskiego w ZS w Kowalewie Pomorskim Agnieszka Szymańska. Jest przekonana, że będzie to impuls do nauki języków obcych.

– Jestem pewna, że młodzież z dużym zapałem ruszy od września do nauki języka angielskiego. Znajomość tego języka to jedno z kryteriów, które będzie obowiązywać podczas naboru do udziału w projekcie – mówi nauczycielka.

Uczniowie, którzy będą chcieli uczestniczyć w projekcie, będą musieli przejść przez proces rekrutacji. Pod uwagę będą brane dotychczasowe wyniki w nauce i zachowaniu oraz wyniki testu kompetencji z języka angielskiego.

W ramach projektu zaplanowano specjalistyczne zajęcia, m.in. kurs języka angielskiego, krótki kurs języka angielskiego zawodowego. Będzie też krótki, ale intensywny kurs języka hiszpańskiego, który ma na celu zapoznanie uczniów z podstawowymi zwrotami w tym języku.

- Punktem kulminacyjnym projektu będzie wyjazd na czterotygodniowe praktyki zawodowe do Sewilli w Hiszpanii. Praktyki będą się odbywały w starannie wyselekcjonowanych zakładach pracy, dobranych do kierunku nauczania. Cały wyjazd (transport, zakwaterowanie, wyżywienie oraz program kulturowy) będzie w pełni opłacony ze środków Erasmus+. Uczniowie będą zakwaterowani u hiszpańskich rodzin, więc będą mieli również okazję, aby nawiązać prywatne relacje i przyjaźnie – zdradza Agnieszka Szymańska.

W dwóch turach do Hiszpanii wyjedzie 55 uczniów. Nad każdą grupą opiekę będzie sprawowało dwóch członków szkolnej kadry.

– Główny cel projektu zakłada, aby absolwent Zespołu Szkół stał się poszukiwanym specjalistą na rynku pracy, tzn. aby był przedsiębiorczy, otwarty na inne kultury, znał języki obce, a przede wszystkim, aby miał jak najwyższe kwalifikacje w swoim zawodzie – wyjaśnia Agnieszka Szymańska.

Szkoła na realizację projektu zdobyła ponad 145 tys. euro (czyli ok. 650 tys. zł) dofinansowania. Realizacja rozpocznie się we wrześniu tego roku. Finał nastąpi dwa lata później.

Pozyskanie pieniędzy nie było proste, bo wnioskujących o wsparcie było sporo. Jednak projekt przygotowany przez Zespół Szkół w Kowalewie Pomorskim, otrzymał bardzo wysoką ocenę merytoryczną.

- W tym roku na konkurs wpłynęło 1035 wniosków, z których tylko 270 (czyli ok. 26 proc.) zostało zaakceptowanych i już skierowanych do realizacji – wyjaśnia dyrektor Zespołu Szkół w Kowalewie Bogdan Oskwarek.

751 wniosków (czyli ok. 72,56 proc.) zostało zaakceptowanych. Choć spełniały wymogi, to znalazły się na liście rezerwowej.

- Nasz wniosek, biorąc pod uwagę liczbę zdobytych punktów, zajął 85. pozycję. Uważam, że to osobisty sukces pani Agnieszki Szymańskiej, która w przygotowanie projektu włożyła mnóstwo energii, wiedzy i zaangażowania. To już kolejny zwycięski projekt, jaki przygotowała pani Agnieszka. Poprzedni pn. „Otwarta szkoła i innowacyjni nauczyciele drogą do sukcesu uczniów” opierał się na mobilność kadry edukacji szkolnej i skierowany był do nauczycieli. Miał na celu podnoszenie kwalifikacji kadry, w tym również naukę języka angielskiego. Zakończyliśmy go w maju ubiegłego roku – dodaje dyrektor Oskwarek.

Trwa głosowanie...

Czy kierunki inżynierskie to przyszłość edukacji?

Szkoła w Kowalewie informację o przyznaniu dofinansowania otrzymała w dniu zakończenia roku szkolnego.

- Po zakończeniu projektu uczniowie otrzymają certyfikaty oraz dokumentację, potwierdzającą odbyte praktyki i zdobyte umiejętności, co z pewnością będzie atrakcyjne i wzbogaci ich portfolio zawodowe – informuje ZS w Kowalewie Pomorskim.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie