Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czyszczone kominy to mniejszy smog. Zaprosiłeś do siebie kominiarza?

AGW
pixabay
"Zamknij okno, bo sąsiad do pieca dołożył". Im chłodniejsze dni, tym bardziej czuć, czym próbujemy ogrzać nasze domy. Uchwały antysmogowe mówią o tym, czym nie można palić w piecach, jednak jakość paliwa to jedno. Drugą istotną sprawą jest czyszczony komin, o czym przypominają kominiarze.

W 2018 roku doszło do prawie 16 tys. pożarów od urządzeń grzewczych na paliwa stałe, 257 - na paliwa ciekłe i 546 na paliwa gazowe. Tak mówią dane KG PSP z września 2019, przywołane przez Krajową Izbę Kominiarzy.

"Czyszczone kominy to mniejszy smog" - brzmi hasło akcji społecznej Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy, która ma nam uświadomić, jak istotne jest bezpieczeństwo związane z korzystaniem z urządzeń grzewczych, przewodów kominowych i wentylacji.

Zaczadzenie czy pożar - tym ryzykujemy nie dbając o swój komin. Według danych KG PSP w sezonie grzewczym 2018/2019 odnotowano 3842 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, w tym 2 024 osoby poszkodowane i 52 ofiar śmiertelnych.

Międzywojewódzki Cech Kominiarzy na początku 2020 planuje ogłoszenie konkursu na "Najlepszego Sołtysa wspierającego bezpieczne użytkowanie przewodów kominowych i urządzeń grzewczych poprzez promowanie bardzo dobrze wykonywanych usług kominiarskich. Szczegóły pojawią się na stronie www.kominiarskicech.pl.

Z Kolei Krajowa Izba Kominiarzy przypomina w sezonie grzewczym 2019/2020 o zapewnieniu właściwego dopływu powietrza do mieszkania, co jest niezbędne do prawidłowego ciągu przewodów kominowych. Jej akcja społeczna przebiega pod hasłem "Zaproś kominiarza".

Zaproś kominiarza, żeby nie musieć wzywać strażaka

"Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców", pisze Marcin Ziombski, prezes Krajowej Izby Kominiarzy w komunikacie do właścicieli i zarządców budynków.

Czujka - to mały element wyposażenia domu, który stoi na straży bezpieczeństwa jego mieszkańców.

Krajowa Izba Kominiarzy: "Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – mistrza kominiarskiego".

Partnerem akcji jest
VIRTUS SUN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto