Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aktualnie w 17 z 21 sołectw tworzących gminę Golub-Dobrzyń istnieją koła gospodyń wiejskich

Adam Chrzanowski
Koła w prawie każdym sołectwie. Nowe i reaktywowane

Skupiają około 250 kobiet.

- Zawsze w każdym z nich są dwie – trzy liderki które decydują o jego rozwoju – mówi Krzysztof Pieczka, sekretarz gminy Golub–Dobrzyń. - To od nich zależy ile członkiń liczy dane koło. W nich w naszej gminie są również młode kobiety do 40 roku życia. Zazwyczaj są to córki lub wnuczki tych pań które wcześniej działały lub zakładały koło. Jesteśmy jako samorząd za tym żeby wszystkie z nich systematycznie rozwijały swoją działalność.
Władze samorządowe gminy Golub–Dobrzyń już zapewniły kołom podstawy swojej działalności. W każdym sołectwie w ostatnich latach odnowiona została świetlica wiejska w której funkcjonują koła.

- Podstawowym źródłem finansowania koła jest fundusz sołecki – mówi Krzysztof Pieczka. - Ale do tego można jeszcze dodać składki członkowskie oraz wsparcie z budżetu gminy. Nie są to wielkie środki zatem działalność nie może być zbyt rozwinięta. Ale pomimo tego nasze koła organizują imprezy okolicznościowe, sportowe, turystyczne, rękodzielnicze, kulinarne oraz wycieczki. Prezentują się również poza gminą i powiatem golubsko – dobrzyńskim. W ciągu kilku ostatnich tygodni dobrymi przykładami ich działalności były dożynki w Gajewie oraz festyn który w Białkowie zorganizowała Lokalna Grupa Działania „Dolina Drwęcy.”

W tym roku dwa koła obchodziły rocznice swojego istnienia. KGW Wrocki ukończyło 80 lat a KGW Cieszyny liczy 55 lat.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto