Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie szkołą rycerska w Golubiu-Dobrzyniu? "Pomysły są"

ROZMAWIAŁ ADAM CHRZANOWSKI
Adam Chrzanowski
Rozmowa z Piotrem Kwiatkowkim dyrektorem Zamku Golubskiego, prezesem zarządu oddziału PTTK imienia Zygmunta Kwiatkowskiego w Golubiu-Dobrzyniu.

- Ile koni posiada obecnie kierowany przez Pana oddział?
- W tej chwili nie mamy koni. Czekamy obecnie na podmiot który zająłby się prowadzeniem naszej Szkoły Rycerskiej i poszukujemy takiej osoby.

- Jakie imprezy o charakterze jeździeckim zorganizował zarząd oddziału w tym roku?
- Takich imprez w naszym kalendarzu jest niewiele. W tym roku najważniejszą z nich był kolejny już 39 turniej rycerski. Od kilku lat ma on coraz bardziej wyraźny sportowy charakter. Od lat przygotowujemy go w pierwszej dekadzie lipca. Bez przerwy zmieniamy i udoskonalamy jego formułę. Od 2011 wprowadziliśmy elektroniczny pomiar czasu i bardzo atrakcyjną pulę nagród. Poza tym mieszamy epoki historyczne – zaczynamy od wczesnego średniowiecza a kończymy na siedemnastym wieku. Ponadto nasi jeźdźcy biorą udział w wydarzeniach organizowanych przez inne podmioty oraz przygotowywanych mniej lub bardziej spontanicznie we własnym zakresie. W tym miejscu wystarczy wspomnieć o tym że od jakiegoś czasu nasza chorągiew husarii jest zarazem chorągwią Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Przez to 3 maja tego roku brała udział w Bydgoszczy w wojewódzkich uroczystościach ku czi rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja a w niedzielę 6 września będzie uczestniczyła w dożynkach wojewódzkich w Kowalewie. Dodam jeszcze że związani z nami jeźdźcy wyjeżdżają na rajdy jeździeckie poza nasze województwo na przykład nad morze.

- Wracając do imprez programowych. Czego jeszcze można oczekiwać w tym roku kalendarzowym?
- Najbliższa z nich zaplanowana jest na 27 września. Wówczas w przy zamkowej Dolinie Kasztelana zorganizujemy następnego Hubertusa którego główną atrakcją jest pogoń za lisem. Niedługo będzie dostępny program tego wydarzenia. A jeśli jeźdźcy wyrażą inicjatywę to być może do końca roku jeszcze będą miały miejsce następne wydarzenia.

- Czy w tym roku odbyły się na zamku zawody hippiczne?
- Nie. Takich zmagań nie mieliśmy na swoim terenie już od dwóch lat. Głównie z przyczyn organizacyjnych. Nie mamy nic przeciwko temu żeby przeprowadzić takie w przyszłości. Muszą jednak mieć odpowiednią rangę sportową.

- Co z nauką jeździectwa w Szkole Rycerskiej. Kiedy można się spodziewać wznowienia zajęć?
- Jak już wspomniałem szukamy dzierżawcy Szkoły Rycerskiej. Wówczas powrócimy do pracy instruktorskiej. Nie ukrywam że w tym przypadku liczę na pomoc ze strony lokalnych samorządów. Chcielibyśmy bowiem żeby nasz ośrodek był miejscem nauki jeździectwa dla dzieci i młodzieży.

- Przed laty w krytej ujeżdżalni miały miejsce między innymi zimowe turnieje rycerskie. Czy jest szansa na to żeby powróciła tego typu rywalizacja?
- Z różnych przyczyn od dwóch lat nie było turnieju zimowego. Jednak jeśli nasi jeźdźcy wyrażą zainteresowanie takowym to jesteśmy otwarci co do jego organizacji.

- Czy ma Pan jakieś nowe pomysły co do funkcjonowania Szkoły Rycerskiej?
- Pomysły są ale ich realizacja będzie uzależniona od zainteresowania. Nic też nie może się odbywać bez wcześniejszych odpowiednich przygotowań. Na pewno w Szkole Rycerskiej można by zacząć trenować mające oparcie w tradycji rycerskiej dyscypliny - choćby na przykład strzały z łuku w pełnym galopie. Ale najpierw muszą być na to chętni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na golubdobrzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto