Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Przybysz: "Na romantyzm trzeba sobie pozwolić" [ROZMOWA NaM]

AG
Agnieszka Przybysz, ekspert relacji, pionierka coachingu, autorka książek m.in. "Przyciągnij miłość", "Przyciągnij Sukcesy z Pasją" i wielu skutecznych programów rozwojowych i coachingowych
Agnieszka Przybysz, ekspert relacji, pionierka coachingu, autorka książek m.in. "Przyciągnij miłość", "Przyciągnij Sukcesy z Pasją" i wielu skutecznych programów rozwojowych i coachingowych Archiwum prywatne
Z Agnieszką Przybysz, pionierką coachingu, autorką książek "Przyciągnij miłość" i "Przyciągnij Sukcesy z Pasją" rozmawialiśmy o współczesnym romantyzmie i najlepszych miejscach na randkę.

Trwa Akcja Ulica.naszemiasto.pl . Tym razem chcemy, oczywiście z Waszą pomocą, odkryć najbardziej romantyczne miejsca w mieście. Zgłoście kandydatury do naszego plebiscytu Najbardziej romantyczne miejsce w mieście. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 24 sierpnia. Do 27 sierpnia potrwa głosowanie. Tego samego dnia poznamy też zwycięzców.

W ramach naszej Akcji Ulica.naszemiasto.pl postanowiliśmy porozmawiać z coachem relacji Agnieszką Przybysz o tym, jak to właściwie jest z tym dzisiejszym romantyzmem.

Dziś wszyscy za czymś gonimy, za karierą, szczęściem, pieniędzmi. Czy my mamy jeszcze czas na romantyzm?

Czasu jest coraz mniej, stąd większość ludzi ma go dla siebie niewiele i ponosi tego bolesne koszty w postaci nieporozumień, kłótni z byle powodu, emocjonalnego oddalenia, rozwodów i rozstań, a nawet bolesnej zdrady. Każdy z nas ma romantyzm w sercu. Trzeba sobie na niego tylko pozwolić.

Portal Home Broker stworzył ranking najbardziej romantycznych miast w Polsce. W pierwszej trójce znalazły się Kraków, Zakopane i Gdańsk. Dlaczego jedne miasta wydają nam się lepsze na miłość niż inne?

Moim zdaniem, to czy dane miasto jest mniej lub bardziej romantyczne wyznaczają wspomnienia i doświadczenia, jakie wiążą się z danym miastem albo marzenia i fantazje, o których czytaliśmy w książkach lub oglądaliśmy w romantycznych filmach. To gra umysłu i sposobu postrzegania przez pryzmat zakodowanych skojarzeń i emocji, związanych z danym miejscem lub miastem.

Gdańsk i Wrocław znalazły się też w rankingu najbardziej romantycznych małych miast w Europie. W tych miastach łatwiej być romantycznym?

To nie miasto czyni związek bardziej lub mniej romantycznym. Ono może mieć wpływ na atmosferę, ale nie na to, co czujesz w sercu, czy jesteś w stanie odsunąć urazy, te drobne lub większe nieporozumienia i wybaczyć partnerowi, czy jesteś otwarty na dawanie i przyjmowanie miłości.

Jakie cechy musi mieć przestrzeń, żeby nazwać je najbardziej romantyczną miejscówką?

Przystań miłości jest tam, gdziekolwiek jesteśmy ze swoim partnerem. To może być mały wiejski domek z kominkiem na mazurskiej wsi, w otoczeniu jezior lub lasów, albo hotel w wielkim mieście, w którym da się doświadczyć luksusu i relaksu. Dla jednych par romantyczne są wspólne sporty np. żagle, wspinaczki górskie, dla innych leżenie na plaży w małym nadmorskim kurorcie. Takie romantyczne miejsce powinno spełniać podstawowe kryteria: poczucie bezpieczeństwa, zaufania, miłości, radości i wzajemności, spełnionych oczekiwań i pragnień. Dawać poczucie bycia dopieszczonym i szczęśliwym.

Jakie według Pani jest najlepsze miejsce na randkę?

Najlepsze miejsce na randkę to takie, które jest nam znane i mamy z nim dobre skojarzenia, w którym czujemy się dobrze. Idąc na pierwszą randkę jest wiele niewiadomych, więc warto spotkać się w takim miejscu, które wydaje się nam przyjazne, byśmy podświadomie czuli się bezpiecznie.

Dlaczego jedne miejsca obdarzamy większym ładunkiem emocjonalnym niż inne?

Nasze emocje zależą od naszych doświadczeń i skojarzeń, jakie wiążą się z danym miejscem, mogą mieć na nie wpływ opowieści innych osób, to co przeczytaliśmy na ich temat lub historie z filmów.

Miłość zakłada nam na nos różowe okulary. Wtedy wszystko postrzegamy inaczej. Czy nasze oceny chociażby stopnia romantyczności miejsca mogą być obiektywne?

Oceny stopnia romantyczności miejsca są bardziej subiektywne niż obiektywne. W istocie tak jest, że miłość łagodzi obyczaje, ale i łagodzi oceny miejsc, w których jesteśmy. Jeśli jesteśmy tam szczęśliwi z ukochaną osobą, to miejsce postrzegamy przez pryzmat własnego szczęścia.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zmieniło przepisy dotyczące ślubów cywilnych. Można je zawierać nie tylko w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale i w dowolnym, stosownym do okoliczności miejscu. Czy dzięki temu będzie więcej romantycznych miejscówek?

To znakomity pomysł na zmiany przepisów dotyczących ślubów cywilnych. W ten sposób pary, które zechcą powiedzieć sobie ‘”tak” będą mogły to uczynić w wybranym przez siebie miejscu i wybranej scenerii. To daje znacznie większe możliwości i kreatywności w stworzeniu niepowtarzalnych wspomnień i romantyzmu.

Rozmawiała: Agnieszka Gałczyńska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto